Príbeh rekordných úrokových sadzieb sa končí, podľa Kažimíra by sme už mohli začať uvoľňovať opraty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/GLOBSEC
Tento článok pre vás načítala AI.

Povzbudivé je, že inflácia, pretrvávajúci prízrak, potvrdzuje trvalý ústup z predošlých vysokých úrovní. „Tempo poklesu inflácie síce v tomto roku nebude také dynamické, ako v tom minulom, no ideme želaným smerom,“ uviedol v komentári guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Tento sľubný vývoj je podľa neho predzvesťou blížiacej sa zmeny. „Otvára nám to dvere k prvému zníženiu sadzieb za takmer päť rokov,“ uviedol Kažimír.

Uvoľňovanie oprát

Doteraz nás vysoká miera inflácie nútila byť veľmi prísni a udržiavať kľúčové úrokové sadzby na rekordných maximách. „Tento príbeh sa pomaly ale isto končí,“ pokračoval Kažimír.

Súčasná situácia posilnená prichádzajúcimi údajmi podľa jeho slov naznačuje, že by sme mohli začať postupne uvoľňovať opraty. Ekonomické oživenie naberá na obrátkach a v druhej polovici roka sa ešte zrýchli.

Pozitívny bod zlomu

Ekonomika dosiahla pozitívny bod zlomu. Ten automaticky podľa Kažimíra neznamená koniec obozretnosti. „Aj po prvom znížení sadzieb zostane naša menová politika reštriktívna, je to potrebné. Naďalej žijeme vo svete, v ktorom o šoky nie je núdza,“ povedal guvernér Národnej banky Slovenska.

Sú tu podľa neho stále riziká a tie je potrebné aj naďalej ostro sledovať. „Náhly nárast inflácie, pokles rastu svetovej ekonomiky, prípadne výrazná zmena v spotrebiteľskom správaní, nám môžu skomplikovať život,“ skonštatoval Kažimír.

Mottom zostáva flexibilita

Vo svetle zlepšujúcich sa ekonomických ukazovateľov je jún podľa neho vhodnou príležitosťou prehodnotiť nastavenie menovej politiky. Mottom zostáva flexibilita. „Konáme a budeme konať na základe prichádzajúcich informácií o vývoji ekonomiky,“ vysvetľuje Kažimír.

Prichádzajúce uvoľňovanie menovej politiky podľa neho neznamená, že sa sadzby musia automaticky znižovať na každom jednom rokovaní. Smerodajný, tak ako vždy, bude budúci vývoj ekonomiky.

„To, čo sa bude diať v mesiacoch po júni, sa ešte len uvidí. Nebudeme sa k ničomu zaväzovať,“ uviedol Kažimír. Je potrebné podľa neho zachovať obozretnosť a pokoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska