Ficova vláda spraví z budúcich dôchodcov žobrákov, SaS chce peniaze v druhom pilieri uchrániť ústavným zákonom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sloboda a Solidarita
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci prichádzajú o sociálne istoty, aj keď nevyhral prezidentský kandidát Ivan Korčok. Vyhlásili to poslanci Slobody a Solidarity (SaS), podľa ktorých za to môže premiér Robert Fico a jeho ministri.

Okrem zrušených zubných benefitov, zvýšených daní, poplatkov či neriešenia vysokých cien benzínu a potravín súčasná vláda podľa SaS chce spraviť tú najhoršiu vec, chce ľuďom zobrať ich nasporené peniaze, ktoré si roky šetria v druhom pilieri.

Opoziční poslanci preto predkladajú návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera. SaS osloví kolegov z opozície, aby ich návrh mohol byť zaradený do programu aktuálnej schôdze.

Fico chce siahnuť na úspory z druhého piliera

Vláda Roberta Fica takto spraví z budúcich dôchodcov žobrákov, ktorým zoberie obrovskú časť ich našetrených peňazí. A to len preto, aby Fico financoval jeho plat 11 tisíc eur mesačne, Dankove ministerstvo športu za 200 miliónov ročne či trináste dôchodky za 800 miliónov ročne, na ktoré Slovensko nemá peniaze. Najnovšie premiér hovorí, že chcú ľuďom zobrať peniaze z druhého piliera na stavbu diaľnic,“ vyhlásil na tlačovej konferencii predseda SaS Branislav Gröhling.

V druhom pilieri je momentálne cez 1,8 milióna sporiteľov a úspory vo výške 15 miliárd eur.

Podľa Gröhlinga na tieto úspory chce Robert Fico aktuálne siahnuť, pričom sú to peniaze pracujúcich ľudí, ktorí si poctivo sporia na dôchodok.

SaS tiež poukazuje na to, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš oklamal KDH, keď im sľúbil, že ak podporia trináste dôchodky, vláda neotvorí druhý pilier.

Návrh ústavného zákona

Cieľom návrhu, ktorý chce predložiť SaS, je vytvoriť ústavný rámec pre tvorbu politiky dôchodkov aj do budúcna. Zároveň je ambíciou poslancov posilniť dôchodkový systém tak, aby bol dlhodobo odolný voči individuálnym preferenciám vládnej moci.

Veríme, že nebude mať s naším návrhom problém žiadna časť politického spektra. Na pravidlách, ktoré prekladáme, by mohla byť celospoločenská zhoda,“ poznamenal poslanec strany Marián Viskupič.

V zákone definujú základné delenie dôchodkového systému, zakotvujú, že doba účasti v systéme je spojená s úhradou platby, ktorá musí byť vypočítaná z rovnakého základu pre priebežný aj sporiaci systém. V prípade druhého piliera ustanovujú, že je to príspevkovo definovaný kapitalizačný systém.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Súkromné vlastníctvo

Návrh tiež deklaruje súkromné vlastníctvo nasporených prostriedkov, ustanovuje automatický vstup do sporiaceho systému a určuje výšku platby do 2. piliera. Podľa opozičného materiálu výšku maximálnych odplát, nákladov a poplatkov v starobnom dôchodkovom sporení bude určovať zákon.

Poslanci vyhlásili, že uprednostňovať sa bude forma poskytovania starobného dôchodku zo sporiaceho systému. Poslanci za SaS sú toho názoru, že základným predpokladom fungujúceho dôchodkového systému je jeho predvídateľnosť a informovanosť budúcich dôchodcov.

Komplexný návrh

Člen klubu SaS Peter Cmorej označil ich návrh za komplexný, kde nejde o žiadne rýchlokvasené riešenie, pričom vznikol na základe dlhých diskusií s odborníkmi.

Nastavovali sme systém tak, aby aj dnešní pracujúci mali šancu, že raz na dôchodku budú niečo mať. Dali sme dokopy základné riešenia a pravidlá, ktoré by dôchodkový systém mal mať, a ktoré by mali byť zakotvené v Ústave,“ povedal.

Zároveň vyzval ministra práce Erika Tomáša, aby zorganizoval okrúhly stôl za účasti médií aj verejnosti a povedal ľuďom, ako chce dosiahnuť udržateľný dôchodkový systém.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingErik TomášIvan KorčokMarián ViskupičPeter CmorejRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita