Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3127785_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
3. mája 2018 15:59 Agro od SITASITA

Termín na podávanie jednotných žiadostí pre poľnohospodárov sa blíži

Termín uplynie už 15. mája tohto roka.

Už len necelé dva týždne zostávajú poľnohospodárom na podanie jednotnej žiadosti na rok 2018. Novinkou je, že po prvýkrát v histórii sa grafické prílohy ku všetkým žiadostiam podávajú len v elektronickej podobe. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v tlačovej správe. Agrorezort v správe vyzval farmárov, aby si podanie žiadosti nenechávali na poslednú chvíľu.

„Slovensko v rámci prvého a druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) dostáva z Európskej únie viac ako 460 miliónov eur ročne. Je to významná suma určená našim poľnohospodárom, ktorí obhospodarujú približne 1,9 milióna hektárov pôdy. Na to, aby sa mohli farmári uchádzať o finančné prostriedky, je potrebné každoročne podať jednotnú žiadosť,“ vysvetlila vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Po prvýkrát v histórii bude možné grafické prílohy ku všetkým žiadostiam podávať len v elektronickej podobe. „Vďaka tomu nielen zvýšime efektívnosť celého systému, ale aj zlepšíme možnosť kontroly,“ spresnila Matečná.

Nové funkcie v systéme GSAA

Aplikácia na geopriestorovú žiadosť o podporu GSAA pre zakresľovanie hraníc užívania je dostupná na stránke Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP). Termín na predkladanie jednotnej žiadosti uplynie 15. mája. „Pre farmárov je najvýhodnejšie, ak si žiadosti nebudú podávať na poslednú chvíľu. Vyhnú sa tak stresovým situáciám, podobne ako pri podávaní daňových priznaní,“ dodala rezortná ministerka. Žiadateľ po uplynutí lehoty na predkladanie jednotnej žiadosti ešte podľa agrorezortu môže zmeniť, resp. dopĺňať žiadosť bez sankcií najneskôr do 31. mája 2018.

Aplikácia GSAA zjednodušuje podávanie žiadostí podľa MPRV SR aj samotným farmárom. „Po prihlásení sa do aplikácie sa minuloročným žiadateľom automaticky zobrazia hranice užívania podľa ich nahlásených dielov pôdnych blokov z predošlého roku až na úrovni parciel. Zaznačenie hraníc užívania v online prostredí pritom poskytuje niekoľko výhod – automatický výpočet výmer vrstiev programu rozvoja vidieka aj krížového plnenia a prvkov oblastí ekologického záujmu, potrebných na korektné vyplnenie zoznamu poľnohospodárskych pozemkov a zoznamu oblastí ekologického záujmu,“ ozrejmilo fungovanie systému MPRV SR v tlačovej správe.

Systém podľa ministerstva obsahuje aj funkciu, ktorá oznámi žiadateľom výsledky predbežnej krížovej kontroly a poľnohospodári budú mať možnosť odstrániť nezrovnalosti a prekryvy sami, čo prispeje k znižovaniu počtu nezrovnalostí po riadnej krížovej kontrole. Aplikácia GSAA tiež zobrazuje spoločné hranice užívania so susedným žiadateľom. Výhodou podľa MPRV SR je, že poľnohospodár v ďalšom roku žiadateľ už iba potvrdí svoje pozemky, respektíve už iba upraví zmenu užívania. Agrorezort tiež pripomína, že okrem zaznačenia hraníc užívania v online prostredí GSAA, je potrebné samotnú žiadosť fyzicky predložiť na príslušnom regionálnom pracovisku Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Na čo všetko môžu žiadať farmári príspevok?

Poľnohospodári môžu žiadať platbu na plochu, na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, platbu pre mladých poľnohospodárov, ekologické poľnohospodárstvo, viazané priame platby, platby pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami, agroenvironmentálno-klimatické opatrenia a platby v rámci sústavy NATURA 2000.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies