SPF nemôže vyriešiť problémy s pôdou sám, pomôcť musia aj vlastníci pozemkov, uviedla šéfka fondu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vietnam 2987677_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovenský pozemkový fond vyzval na konferencii v Nitre, ktorú zorganizoval v spolupráci s tromi združeniami farmárov, poľnohospodárov k aktívnemu dialógu.

Slovenský pozemkový fond (SPF) spravuje a nakladá s približne pätinou poľnohospodárskej pôdy na Slovensku, preto nemôže uspokojiť „hlad“ po pôde všetkých farmárov sám a nemožno to od neho ani objektívne očakávať. Je potrebné komunikovať v tomto smere aj s ostatnými vlastníkmi pozemkov. Konštatovala to generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová na odbornej konferencii s názvom Pôda a pozemkové právo z pohľadu Slovenského pozemkového fondu v Nitre.

Slovenský pozemkový fond vyzval na konferencii, ktorú zorganizoval v spolupráci s tromi združeniami farmárov, poľnohospodárov k aktívnemu dialógu. Okrem predstavenia činností, zavedených noviniek na pôde fondu a svojich kompetencií otvoril na konferencii aj tému riešenia otázky zvyšujúceho sa dopytu po poľnohospodárskej pôde. „Potreba zorganizovať konferenciu vyplynula pre nás celkom prirodzene. Stretávame sa so sťažnosťami farmárov na to, že nemajú dostatok informácií, čo spadá do činnosti Slovenského pozemkového fondu a čo do činnosti iných orgánov,“ vysvetlila Šklíbová. Pomocou konferencie, či odborných stretnutí sa Slovenský pozemkový fond podľa Šklíbovej snaží farmárov edukovať o právach a povinnostiach fondu, ako aj právach a povinnostiach poľnohospodárov. „Je nevyhnuté, aby odborná i laická verejnosť mala čo najviac informácií,“ dodala šéfka SPF.

Tri hlavné témy konferencie

Na konferencii boli postupne prezentované tri témy a oblasti pôsobenia Slovenského pozemkového fondu. K požiadavke prehodnotenia systému tvorby predajných cien pozemkov v areáloch hospodárskych dvorov boli farmári informovaní o platnej legislatíve, v zmysle ktorej fond môže pozemky predávať najmenej za cenu podľa znaleckého posudku, stanovenej v zmysle vyhlášky o stanovení všeobecnej hodnoty majetku. „Táto problematika je v gescii Ministerstva spravodlivosti SR. Aj Slovenský pozemkový fond sa pri nakladaní s majetkom musí správať ako riadny hospodár a pozemky predávať za relevantné ceny. Otázkou možnosti zohľadnenia investícií do majetku, ktoré v hospodárskych dvoroch ich užívatelia realizovali, sa bude fond zaoberať,“ ozrejmil hovorca SPF Martin Kormoš.

Slovenský pozemkový fond taktiež požiadal zväzy a združenia o spoločnú iniciatívu pri zmene platnej legislatívy, ktorá by mala reagovať na aktuálne problémy, ktoré vznikajú pri jej uplatňovaní v praxi. Na konferencii odznela aj požiadavka prednostného prenájmu pozemkov farmárom, ktorí vykonávajú rastlinnú výrobu, špeciálnu rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu a tým zabezpečujú potravinovú sebestačnosť SR. „Účastníci boli v tejto súvislosti informovaní, že aktuálne nariadenie vlády už takého ustanovenia obsahuje. Slovenský pozemkový fond takúto iniciatívu víta a bude podporovať poctivých farmárov, ktorí na pôde skutočne hospodária a vytvárajú pridanú hodnotu pre spoločnosť,“ dodal Kormoš.

Odbornú konferenciu Pôda a pozemkové právo z pohľadu Slovenského pozemkového fondu zorganizoval Slovenský pozemkový fond v spolupráci so Združením pestovateľov obilnín, Zväzom pestovateľov a spracovateľov kukurice a Slovenským zväzom olejninárov. Konferencia sa konala 26. septembra v kongresovej sále Agroinštitútu, š. p. v Nitre. Prednášajúci prezentovali viac ako dvesto prítomným účastníkom témy týkajúce sa Slovenského pozemkového fondu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať