Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Harvest 1578818_960_720
Foto: Pixabay.com
2. marca 2018 15:38 Agro od SITASITA

Slovenskí poľnohospodári očakávajú v tomto roku mierny rast produkcie

Rast výkonu poľnohospodárskeho sektora by sa mal pohybovať v priemere na úrovni 0,3 %.

Viac než polovica riaditeľov slovenských poľnohospodárskych spoločností (56 %) predpovedá v tomto roku mierny rast výkonu poľnohospodárskeho sektora, ktorý sa bude v priemere pohybovať na úrovni 0,3 %. Firmy zamerané na rastlinnú produkciu sú optimistickejšie a očakávajú rast produkcie o 0,9 %, firmy zamerané na živočíšnu výrobu naopak predpovedajú pre tento rok mierny pokles, a to o 0,3 %. Situácia by sa mala zlepšiť v roku 2019, kedy sa očakáva rast produkcie poľnohospodárstva v priemere o ďalších 1,1 %. Informovala o tom na základe svojho prieskumu analytická spoločnosť CEEC Research.

Tržby v poľnohospodárskom sektore majú podľa predpovedí tento rok rásť výrazne rýchlejšie než jeho výkon. Riaditelia poľnohospodárskych firiem v priemere očakávajú navýšenie tržieb o 2,3 % v roku 2018 a o ďalších 2,7 % v nasledujúcom roku. Viac sa má dariť firmám zameraným na rastlinnú produkciu, ktoré tento rok očakávajú rast tržieb o 3,2 %. V živočíšnej výrobe sú odhady opatrnejšie a očakáva sa rast tržieb o 1,3 %. Pokles trhového podielu v tomto roku avizuje 16 % firiem zameraných na rastlinnú produkciu a 13 % firiem zameraných na živočíšnu produkciu. Aktuálne sú podľa analýzy CEEC celkové kapacity slovenských poľnohospodárskych firiem využité v priemere zo 79 %.

Vývoj na domácom trhu

Domácim odberateľom momentálne dodávajú slovenské poľnohospodárske firmy, podľa svojich riaditeľov, takmer tri štvrtiny (73 %) produkcie. Deväť z desiatich poľnohospodárskych firiem (92 %) však zastáva názor, že podiel slovenských potravín na pultoch obchodov nie je dostatočný.

CEEC Research je najväčšia analytická spoločnosť špecializujúca sa na stavebníctvo, projektový a developerský sektor, strojárstvo a oblasť verejných zákaziek v desiatich krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť bola založená v roku 2005, odvtedy pripravuje štúdie o aktuálnom stave a očakávanom vývoji v týchto segmentoch v uvedenom regióne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies