Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3127785_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
15. mája 2018 18:46 Agro od SITASITA

Podnikateľovi Ďuricovi z kauzy Babindol podľa SaS podpísala prenájom pozemkov Matečná

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná podľa predstaviteliek SaS musela vedieť o medializovaných kauzách Róberta Ďuricu minimálne pri podpisovaní dodatkov k pôvodnej zmluve.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná mala podľa strany SaS ešte v pozícii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu, ktorú pred rokmi zastávala, podnikateľovi Róbertovi Ďuricovi podpísať prenájom pôdy o rozlohe 294 hektárov. Ten potom na ňu dostal dotáciu jeden milión eur. Róbert Ďurica bol pritom spájaný s kauzou Babindol a netajil sa ani svojimi známosťami s Bödörovcami či exministrom Ľubomírom Jahnátkom. Uviedli to v utorok na tlačovej besede podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Podľa predstaviteliek SaS jedna z ústredných postáv kauzy Babindol – Róbert Ďurica sa mal cez svoju ďalšiu firmu Roja Slovensko dostať najskôr k pôde o rozlohe takmer 294 hektárov od Slovenského pozemkového fondu (SPF), a potom aj k miliónovej dotácii od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Najskôr pôda potom dotácia

„S firmou Roja Slovensko podpísal SPF zmluvu o prenajatí pôdy, ktorá bola v správe SPF, a tak sa firma Roja dopracovala celkovo k 294 hektárom prevažne ornej pôdy. Bolo to za vedenia súčasnej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej v pozícii generálnej riaditeľky SPF. Pôvodnú zmluvu podpísala v novembri 2013, vtedy podpísala Ďuricovi prenájom pôdy o rozlohe 105 hektárov pôdy, z toho sa nachádzalo 52 hektárov priamo v obci Babindol. V decembri toho istého roku podpísala dodatok na ďalších 37 hektárov. V marci 2015 podpísala ešte jeden na navýšenie o 150 hektárov, z toho 64 hektárov bolo v Babindole. Dodatok z decembra 2016 potom podpísal už jej nástupca, pán Hačko,“ ozrejmila Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Ďurica po pridelení všetkých hektárov požiadal o dotáciu z PPA, ktorá predstavovala sumu takmer jeden milión eur. „Dostal to na vystavanie novej maštale, hnojisko so žumpou a silážny žľab. Potom prišiel ďalší dodatok z roku 2017, ktorý podpísal už súčasný generálny riaditeľ PPA, pán Kožuch,“ pokračovala Nicholsonová.

O Róbertovi Ďuricovi pritom podľa SaS písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak a už 20. apríla 2017 písal o prepojeniach Ďuricu na Smer, exministra Jahnátka a Bödörovcov. „Keď Gabriela Matečná podpisovala v roku 2013 pôvodnú zmluvu, možno naozaj nevedela o koho ide, no v ďalších dodatkoch, ktoré mu podpísala, to už vedieť musela aj na základe medializovaných informácií o Ďuricovi,“ dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Ministerka stratila kontakt s realitou

„Máme ďalšieho politika, ktorý stratil kontakt s realitou. Som šokovaná, keď včera na tlačovej besede ministerka Matečná povedala, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár nevie, čo je vydieranie, a čo sú podvody s pozemkami. Ministerka je vo svojej funkcii tretí rok a vždy, keď príde nová kauza, príde s tvrdením, že nič nevie a zodpovedný je niekto iný. Ministerka nevidí chaos, ktorý je v rezorte pôdohospodárstva. Nielen farmári, ale celá spoločnosť má káuz a korupcie v pôdohospodárstve dosť,“ povedala v utorok Jarmila Halgašová.

Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo zároveň dodala, že radšej uvidí na poste ministra pôdohospodárstva manažéra, ktorý sa bude správať čestne a zodpovedne ako odborníka, ktorý svoje vedomosti využíva pre vybraných ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies