Ostrov kultúry uprostred jazera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Budova Čínskeho národného divadla Foto: ASB

Architekta Andreua verejnosť pozná najmä ako staviteľa dopravných budov. Okrem početných realizácií pre letiskové spoločnosti možno jeho architektonický rukopis interpretovať aj zo stavieb ako ­napr. Námornícke múzeum v japonskej Osake, Veľký štadión v Casablance či Centrum orientálneho umenia v Šanghaji.

S rešpektom k okoliu

Železobetónová konštrukcia divadla má elipsoidný tvar a je pokrytá škrupinou z titánu. Titánová škrupina prechádza v dĺžke 113 m do rovnako zaobleného plášťa zo skla. Počas dňa umožňuje prenikanie prirodzeného svetla, ktoré osvetľuje interiér budovy, a v noci odhaľuje jej vnútro. Budova divadla zastrešuje tri sály – operu pre 2 416 divákov, koncertnú sálu s kapacitou 2 017 ľudí a divadelný priestor pre 1 040 návštevníkov. Svoje miesto si našli aj priestory na kreatívnu tvorbu či výstavné priestory so štedrosťou, otvorené mestu.

Bez názvu
Foto: ASB

„Taký významný počin nedovoľuje, aby sa budova stala druhoradou, temnou, či dokonca nepovšimnutou. Rovnako nemožno pripustiť, aby zostávala v izolácii. Preto sme vyvinuli úsilie maximálne rešpektujúce budovy, ktoré ju obklopujú a ktoré všetky – na rôznych stupňoch – poznačili históriu čínskej architektúry. Zároveň, s odvahou podobnou dnešnej architektúre, sme jej prepožičali aj vitálnosť,“ vysvetľuje Andreu o budove divadla, ktorú sprístupnili v Pekingu v čase konania OH 2008.

Areál verejných priestorov a sál spočíva na podnoži, kde sa všetky technické vybavenia sústreďujú do jedného celku, lebo ich prvoradým cieľom je efektívnosť podobne ako v prípade priemyselnej výroby. Nedochádza tak k stratám pri fungovaní takého rozsiahleho komplexu. Nič nemá narušiť rovnováhu verejných priestorov a potešenie návštevníkov.

Vstúpiť do sna

Do hlavného objektu verejnosť vstupuje cez priehľadnú galériu dlhú 60 m, ktorú architekt ukryl pod hladinu vodnej plochy. Reliéf ostrova tak zostáva nedotknutý. Galéria predstavuje mysteriózne miesto, ktoré slúži na prechod z každodennej reality do sveta fikcie a snov bez toho, aby sa zvlášť zviditeľňoval vstupný otvor.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať