Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslanec Martin Fecko (OĽaNO) Foto: SITA/Marko Erd
25. mája 2018 12:17 Agro od SITASITA

Novelu zákona o poskytovaní agrodotácií z dielne OĽaNO poslanci nepodporili

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti chcelo novelou zabrániť zneužívaniu agrodotácií.

Návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorý predložilo opozičné hnutie OĽaNO, neprešiel do druhého čítania. Hnutie chcelo podľa svojich slov novelou zabrániť zneužívaniu agrodotácií zavedením viacerých odborných opatrení a nastoliť v rezorte pôdohospodárstva poriadok a spravodlivosť.

Neschválená novela zákona, za ktorú hlasovalo 61 poslancov, mala zaviesť prísnejšie kritériá na vzdelanie a prax u hodnotiteľov. Posudzovanie veľkých projektov pri eurofondoch malo prebiehať na základe princípu hodnoty za peniaze. Zároveň mali byť výsledky hodnotenia schválených aj neschválených žiadostí o poskytnutie agrodotácií odbornými hodnotiteľmi spolu s odôvodnením zverejňované.

Ešte jedna novela

K zabráneniu zneužívania prostriedkov z Európskej únie v agrosektore má prispieť aj návrh ďalšej novely, ktorý pripravilo hnutie OĽaNO, konkrétne ide o návrh novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Pre neprítomnosť predkladateľa Martina Fecka (OĽaNO) sa však tento bod programu z aktuálnej schôdze NR SR presunul na najbližšiu parlamentnú schôdzu. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na návrh novely tento týždeň uviedlo, že je nerealizovateľná, byrokratická a zásadným spôsobom by zaťažila štátny rozpočet.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies