Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
32260829_10208885587095792_9210626128698408960_n.jpg
Foto: vpotravinarstve.sk
18. mája 2018 10:51 Agro od SITASITA

Matečná bude čeliť odvolávaniu budúci týždeň vo štvrtok

Okrem politickej zodpovednosti bude opozícia žiadať aj vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) bude čeliť odvolávaniu budúci týždeň. Predseda parlamentu Andrej Danko zvolal na návrh opozície 32. schôdzu Národnej rad SR na štvrtok 24. mája 2018 o 9.00 hodine. Ako zdôvodnila v piatok na spoločnej tlačovej konferencii časti opozície Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita, ministerka Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté dotácie na vybetónované plochy ako letiská alebo sídliská.

Ministerka je podľa zástupcov opozície zodpovedná za neoprávnené vyplácanie platieb na cudzie pozemky. „Ministerka Matečná je zodpovedná za poskytovanie dotácií výpalníkom, oligarchom a rôznym organizovaným skupinám, pretože ona a nikto iný má v gescii zákon, ktorý to umožňuje,“ povedala Ďuriš Nicholsonová. Podľa opozície je Matečná politicky, ale aj reálne zodpovedná za likvidáciu viacerých samostatne hospodáriacich roľníkov.

Opozícia vyčíta Matečnej aj pôsobenie na SPF

Ministerka podľa opozície nesie plnú vinu za krízu v agrorezorte nielen preto, že mu šéfuje, ale aj preto, že je priamou a neoddeliteľnou súčasťou agrochobotnice, ktorá túto krízu spôsobila a to nielen ako ministerka, ale aj ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu. „Preto sa voči ministerke pokúsime na budúci týždeň vyvodiť politickú zodpovednosť. Keď ona nemá v sebe dostatok cti na to, aby tak urobila sama. Okrem politickej zodpovednosti budeme žiadať a iniciovať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti,“ doplnila Ďuriš Nicholsonová.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár poukázal na to, že farmári a zamestnanci na poliach nedostávajú výplaty. „Farmári sú okrádaní o pôdu, sú okrádaní o dotácie a keď sa ohradia, tak prídu na ich pole a zbijú ich, aby každému bolo jasné, kto tu vládne. Ja vám poviem, kto tu vládne. Vládne tu štátna mafia,“ povedal.

Veronika Remišová z hnutia OĽaNO pripomenula, že pôda je základným zdrojom našej krajiny. „Pani ministerka Matečná sa pri mnohých problémoch, na ktoré sme upozorňovali, vyhovárala na svojho predchodcu pán Jahnátka, ktorého táto koalícia, vrátane SNS, odmenila dôležitou funkciou. Je predsedom úradu, ktorý reguluje ceny elektriny a plynu,“ konštatovala. Ako pokračovala, podľa informácií o situácií v poľnohospodárstve, o rozdeľovaní dotácií, ktoré priniesli v ostatnom období, vidno, že SNS ide presne po tej istej ceste ako Smer-SD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies