Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SPPK Milan Semančík Foto: SITA/Marko Erd
2. marca 2018 15:12 Agro od SITASITA

Komory požadujú spravodlivejšiu Spoločnú poľnohospodársku politiku

Zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4) a komôr Litvy, Bulharska a Rumunska sa stretli na rokovaní v Bratislave.

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) po roku 2020 musí byť spravodlivejšia, jednoduchšia a musí zaručiť porovnateľné podmienky pre všetkých poľnohospodárov a potravinárov krajín EÚ. Uviedli to v piatok v spoločnom vyhlásení zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4) a komôr Litvy, Bulharska a Rumunska na rokovaní v Bratislave.

Poľnohospodárske komory tak reagovali na oznámenie Európskej komisie, publikované 29. novembra 2017 pod názvom „Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva“. Na základe zverejneného materiálu požadujú zúčastnené komory, aby SPP po roku 2020 rešpektovala ich požiadavky, ktoré boli zakotvené v Bratislavskej deklarácii z 31. marca 2017, čo sa podľa nich momentálne príliš nedeje.

Komory chcú dosiahnuť aplikáciu Bratislavskej deklarácie do SPP

„Počas dnešného dňa sme si vymenili informácie, ktoré sa týkajú Spoločnej poľnohospodárskej politiky a oznámenia Európskej komisie. Jednohlasne sme sa zhodli, že hlavným cieľom, ktorý chceme dosiahnuť, sú rovnaké podmienky pre podnikanie, čo sa týka celej EÚ. V SPP stále vidíme určitú formu diskriminácie. V rámci spoločných krokov sme pred rokom podpísali Bratislavskú deklaráciu, v ktorej sme jasne v jedenástich krokoch opísali, čo chceme spoločne zmeniť v rámci SPP,“ povedal v piatok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Komory preto v piatok zdôraznili potrebu aplikácie 11 bodov z Bratislavskej deklarácie, prostredníctvom ktorých chcú dosiahnuť silnú SPP po roku 2020 s primeranými finančnými zdrojmi pre všetky krajiny EÚ, trvajú na zachovaní priamych podpôr či posilnení postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci. SPP má zabezpečiť aj zvláštnu podporu pre malých farmárov a zároveň by mala podporiť generačnú obnovu na všetkých úrovniach. Komory sa zároveň zhodli na dôležitosti opatrení šetrných k životnému prostrediu v rámci SPP.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies