Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Harvest 2526322_960_720.jpg
Foto: Pixabay.com
7. júna 2018 14:57 Agro od SITASITA

EÚ vlani potvrdila pozíciu globálneho lídra v agropotravinárskom obchode

Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v EÚ dosiahol v minulom roku sumu 138 miliárd eur a dovoz 117 miliárd eur.

Európska únia v roku 2017 opäť potvrdila svoju pozíciu najväčšieho svetového vývozcu a dovozcu agropotravinárskych výrobkov, keď jej obchod v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore dosiahol úroveň 255 miliárd eur. Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v EÚ dosiahol v minulom roku 138 miliárd eur, čo predstavuje ročný nárast o 5,1 %. S dovozom vo výške 117 miliárd eur evidovala únia v agropotravinárskom obchode čistý obchodný prebytok za vlaňajšok vo výške 21 miliárd eur. Vyplýva to z publikovanej správy Európskej komisie o poľnohospodárskom a potravinárskom obchode za rok 2017.

Celková produkcia odvetvia poľnohospodárstva Európskej únie sa za rok 2017 približuje podľa výročnej správy k hodnote 427 miliárd eur. Z toho reťazec spracovania potravín predstavuje 7,5 % zamestnanosti a 3,7 % celkovej pridanej hodnoty v EÚ. Podiel vývozu na hodnotovom reťazci produkcie sa podľa Európskej komisie neustále zvyšuje a ako taký je v európskom agropotravinárskom odvetví hnacou silou rastu a zamestnanosti.

Úspech vďaka SPP a reputácii európskych výrobkov

„Úspech poľnohospodárskeho obchodu je jasne spojený s reformami Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré umožňujú producentom EÚ súťažiť na medzinárodných trhoch, no úspech prináša aj celosvetová reputácia produktov EÚ ako bezpečných, trvalo udržateľných, výživných a vysoko kvalitných. Naša ambiciózna obchodná agenda – s nedávnymi úspechmi v rokovaniach s Kanadou, Japonskom a Mexikom – pomáha poľnohospodárom a výrobcom potravín EÚ plne využívať príležitosti na medzinárodných trhoch, pričom uznáva potrebu poskytnúť dostatočné záruky pre citlivejšie odvetvia,“ uviedol k výsledkom eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.

Export a import

Vývoz Európskej únie do všetkých piatich krajín, ktoré tvoria jej hlavných partnerov – Spojené štáty, Čína, Švajčiarsko, Rusko a Japonsko, sa podľa Phila Hogana v roku 2017 zvýšil. Hlavnými produktmi EÚ, ktoré dominovali vývozu za minulý rok boli víno a liehoviny, dojčenská výživa, potravinové prípravky, čokoláda a bravčové mäso. Komisia v minulom roku podľa výročnej správy pokročila aj v mnohých bilaterálnych obchodných rokovaniach, čím ďalej otvorila nové trhy s poľnohospodárskymi potravinami v EÚ.

Pokiaľ ide o dovozy, EÚ podľa správy za rok 2017 dokázala diverzifikovať svoje zdroje, pričom podiel dvoch hlavných krajín pôvodu (Brazília a USA) klesol v prospech iných dodávateľov. Európska únia získavala v podstate tri hlavné druhy výrobkov z krajín, ktoré nie sú jej členmi. Išlo o výrobky, ktoré nie sú (alebo len v malej miere) vyrábané v únii z dôvodu prírodných podmienok (ako tropické ovocie, káva atď.), výrobky, ktoré sa väčšinou používajú na kŕmenie zvierat a výrobky, ktoré sa používajú ako zložka pri ďalšom spracovaní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies