Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SPPK Milan Semančík Foto: SITA/Marko Erd
27. februára 2018 11:20 Agro od SITASITA

Zhromaždenie farmárov sa zatiaľ odkladá, mali by rokovať s Ficom

Štrajková pohotovosť farmárov však naďalej trvá.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv odkladá plánované verejné zhromaždenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ktoré sa malo uskutočniť 28. februára v Bratislave. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na svojej internetovej stránke. Komora ako dôvod zrušenia zhromaždenia uviedla informáciu z úradu vlády o plánovanom stretnutí premiéra Roberta Fica s predstaviteľmi agropotravinárskeho sektora. Stretnutie k téme aktuálneho stavu agropotravinárskeho sektora na Slovensku a jeho ďalšieho vývoja sa má uskutočniť v najbližších dňoch.

Túto zmenu vníma SPPK ako zásadný signál k tomu, aby sa poľnohospodári a potravinári z plánovaného pochodu ulicami presunuli za rokovací stôl s politikmi a snažili sa ich nanovo presvedčiť o opodstatnenosti svojich požiadaviek pre agropotravinársky sektor na Slovensku. „Avizované rokovanie chápeme ako reakciu na mnohé aktivity rady z uplynulých dní, vrátane zaslaných oficiálnych listov, ktoré Rada niekoľkokrát (naposledy začiatkom februára, ale aj koncom minulého roka) poslala čelným politickým predstaviteľom štátu vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, predsedu NR SR Andreja Danka a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej,“ uvádza sa ďalej v stanovisku SPPK na internetovej stránke.

Rada si stanovila niekoľko cieľov

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv si od začiatku svojho vzniku stanovila presný postup krokov smerujúcich k naplneniu základných cieľov v poľnohospodárstve, ktoré chce dosiahnuť. Sú nimi prerozdelenie avizovaných 30 miliónov eur v roku 2018 skutočne len na citlivé oblasti ako živočíšna výroba a špeciálna rastlinná výroba (ovocie, zelenina a vinohrady), riešenie následkov sucha za rok 2017, zvýšenie štátnej pomoci pre rok 2019 na úroveň 70 miliónov eur, vytvorenie Rizikového fondu, začatie procesu zabezpečenia bonifikácie úverov pre potravinárstvo a spracovateľský priemysel v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke na nákup zariadení, strojov a technológií.

„Rada od začiatku presadzovala názor najskôr absolvovať úspešné rokovania s politikmi, až potom v prípade neúspechu v rokovaniach reálne uskutočniť verejné zhromaždenie. Rada a jej krízový štáb je naďalej v štrajkovej pohotovosti. Dôsledne bude sledovať nasledujúci vývoj situácie, vyhodnotí výsledky prípadných rokovaní s politikmi, a potom zváži ďalšie aktivity,“ dodala SPPK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies