Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noodles 2150181_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
31. októbra 2018 8:48 Naše potraviny od SITASITA

Vlani sa v EÚ vyrobilo viac ako 5 miliónov ton cestovín

Produkcia cestovín v Európskej únii vzrástla za posledných 10 rokov až o 60 %.

V minulom roku bolo v Európskej únii (EÚ) vyrobených celkovo 5,4 milióna ton cestovín v hodnote 5,3 miliardy eur, čo je o dva milióny ton viac ako pred desiatimi rokmi. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Taliansko bolo už po niekoľkýkrát za sebou suverénnym lídrom medzi členskými krajinami Európskej únie v oblasti výroby cestovín.

Talianska produkcia

S 3,6 milióna ton cestovín vyrobených v minulom roku v hodnote 3,5 miliardy eur tvorilo Taliansko až 67 % celkovej produkcie EÚ z hľadiska objemu aj hodnoty. Taliansko bolo tiež jednoznačne najväčším vývozcom cestovín z EÚ, keď vyviezlo 1,8 milióna ton, čo predstavuje až 76 % celkových vývozov cestovín členských štátov EÚ.

Vývoz a dovoz cestovín v EÚ

V roku 2017 vyviezli členské štáty Európskej únie takmer 2,4 milióna ton cestovín, z toho dve tretiny (67 %) smerovali do iných členských štátov únie. V minulom roku boli lídrami medzi krajinami, kam smerovali cestoviny z EÚ (mimo krajín únie) – Spojené štáty americké, kam smerovalo 167 tis. ton, čo zodpovedá 21 % celkového vývozu cestovín mimo EÚ a Japonsko (77 tis. ton). Naopak, najviac sa cestoviny dovážali v minulom roku spomedzi členských štátov Európskej únie do Nemecka (363 tis. ton, čo predstavuje 25 % celkového dovozu členských štátov EÚ) a Francúzska (337 tis. ton).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies