Vláda schválila návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
The market 3147758_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Návrhom zákona sa definujú neprimerané podmienky v obchode s potravinami a posilňuje sa v ňom postavenie kontrolórov a efektivita kontroly.

Vláda v utorok na svojom rokovaní schválila návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami predložený Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV). Ako sa uvádza v predkladacej správe, vzhľadom na skúsenosti z aplikačnej praxe návrh zákona precizuje aktuálne ustanovenia upravujúce neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Ide o reakciu na rozhodovanie príslušných orgánov štátnej správy o opravných prostriedkoch, mimoriadnych opravných prostriedkoch a súdov pri uložených sankciách.

Neprimerané podmienky

Návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami agrorezort predložil na rokovanie vlády na základe Plánu legislatívnych úloh vlády SR na rok 2017. Úloha predložiť návrh zákona má však predĺžený termín splnenia. „Vzhľadom na uplatňovanie nových typov konaní, ktoré vykazujú znaky neprimeranej podmienky, bolo tiež nevyhnutné zapracovať nové ustanovenia upravujúce nové neprimerané podmienky. Z dôvodu dynamického vývoja upravovanej oblasti návrh zákona zavádza generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné,“ uvádza sa v materiáli schválenom vládou.

Kontroly a sankcie

Návrh zákona tiež definuje samostatnú úpravu procesu kontroly, ktorej výsledkom je posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly. „Z dôvodu ochrany slabšieho účastníka obchodného vzťahu sa umožňuje predkladanie anonymných podnetov upozorňujúcich na možné porušenie zákona,“ ozrejmilo MPRV v návrhu.

V uplynulých rokoch sa problematike nekalých obchodných praktík začala venovať v Európskej únii podľa MPRV čoraz väčšia pozornosť. „Z uskutočnených analýz a prieskumov vyplynulo, že nekalé obchodné praktiky sa v potravinovom a dodávateľskom reťazci vyskytujú často. Väčšina členských štátov EÚ ich existenciu a uplatňovanie v obchodných vzťahoch vyhodnotila ako riziko pre riadne fungovanie potravinového a dodávateľského reťazca a s cieľom ich eliminácie zaviedli, alebo plánujú zaviesť legislatívnu reguláciu,“ odôvodnilo v návrhu MPRV ako predkladateľ. Návrh zákona by mal nadobudnúť účinnosť od 1. apríla 2019.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia