Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Insect 3282220_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
20. mája 2018 20:38 Agro od SITASITA

Včely sú nevyhnutné pre produkciu potravín, tvoria aj pracovné miesta

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zastupovala Slovensko na medzinárodnej ministerskej konferencii o dôležitosti včiel a iných opeľovačov pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo.

Opeľovače sú nevyhnutné pre produkciu potravín, no opeľovaním poľnohospodárskych rastlín poskytujú včely aj dôležité príležitosti na vytváranie pracovných miest a príjmov pre poľnohospodárov. Pri príležitosti Svetového dňa včiel to dnes konštatovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, ktorá zastupovala Slovensko na medzinárodnej ministerskej konferencii o dôležitosti včiel a iných opeľovačov pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť v Slovinsku. „Každá tretia lyžica jedla závisí od opeľovania. Opeľovanie nie je len o množstve dôležitých základných potravín, ale tiež prispieva k výžive ľudí z hľadiska rozmanitosti a lepšej kvality potravín. Medzinárodná štúdia odhaduje, že ročná celosvetová produkcia potravín, ktorá závisí od opeľovania, dosahuje hodnotu až 577 miliárd dolárov,“ uviedla ministerka.

Takmer 90 % svetových druhov kvitnúcich rastlín závisí, úplne alebo čiastočne, od opeľovania. Dôležitou otázkou, ktorú treba podľa Matečnej naliehavo riešiť, je celosvetový pokles rozmanitosti a hustoty opeľovačov. To je spôsobené mnohými faktormi, ktoré sú dôsledkom ľudskej činnosti, ako napríklad intenzívne poľnohospodárstvo, rozšírené a nadmerné využívanie pesticídov a znečistenie. V poslednej dobe sa preto na európskej úrovni diskutuje o zakázaní používania neonikotínoidov v poľnohospodárstve. Vyhynutie včiel a iných opeľovačov totiž môže mať drastické dôsledky na globálny ekosystém a ľudstvo.

Na Slovensku skoro tristotisíc včiel

Na Slovensku je v súčasnosti zaevidovaných 281-tisíc včelstiev, z toho je 26 600 kočovných. Z hmyzu sa na celkovom zastúpení opeľovačov podieľa včela medonosná priemerne asi 73 percentami. Slovenský agrorezort eviduje len 51 včelárov, ktorí majú viac ako 150 včelstiev. Ďalších 799 včelárov má viac ako 50 včelstiev a ostatní včelári chovajú včely ako vedľajšiu činnosť alebo ako hobby. Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných 18 251 včelárov. Slovenská republika preto podporuje včelárstvo aj finančne, v roku 2017 vyčlenila na tento účel 500-tisíc eur. Z tejto sumy sa vyplácajú každému včelárovi cez včelárske združenia dotácie za každé jedno obhospodarované včelstvo. Z dlhodobého hľadiska na Slovensku záujem o chov včiel zo strany mladých ľudí klesá, pritom opeľovacia činnosť včiel má obrovský význam pre celý ekosystém. „Preto je cieľom aj finančnou podporou tento nepriaznivý stav zvrátiť. Efektivitu poskytovania pomoci potvrdzuje postupný nárast počtu včelstiev, ako aj včelárov na Slovensku,“ uzatvorila Matečná.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies