Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Harvest 2526322_960_720.jpg
Foto: Pixabay.com
11. februára 2018 13:28 Agro od SITASITA

V spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie nastanú zmeny

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sa bude po novom najviac zameriavať na boj proti zmene klímy a ochranu životného prostredia.

Boj proti zmene klímy a ochrana životného prostredia sa stávajú ústrednými témami Európskej komisie (EK) v spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie. Informovala o tom Európska komisia vo zverejnenom stanovisku na svojej internetovej stránke. Európska komisia v ňom navrhuje aj niekoľko ďalších zmien, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na zjednodušenie a zabezpečenie najlepšej hodnoty za peniaze v poľnohospodárstve.

„Boj proti zmene klímy a ochrana životného prostredia sú našimi výzvami číslo jedna pre EÚ. Spoločná poľnohospodárska politika EÚ musí v tejto bitke zohrávať dôležitejšiu úlohu. Nemá len chrániť poľnohospodárov pred vplyvom klimatických zmien, musí aj zabezpečiť, aby poľnohospodárstvo neprispievalo k zhoršeniu tohto problému. Na európskej úrovni sa stanovia nové ciele s cieľom zabezpečiť, aby poľnohospodárstvo plne prispievalo k plneniu medzinárodných záväzkov EÚ v oblasti zmeny klímy a trvalej udržateľnosti,“ uviedla v stanovisku Európska komisia.

Okrem toho sa má podľa EK vytvoriť na európskej úrovni aj súbor nástrojov, ktoré dokážu splniť ciele v oblasti ochrany životného prostredia. Krajinám EÚ chce komisia poskytnúť flexibilitu, aby si mohli vybrať, ktorý z týchto nástrojov použijú na dosiahnutie požadovaných výsledkov, berúc do úvahy ich národný kontext. „Každá krajina EÚ vypracuje svoj vlastný strategický plán schválený Európskou komisiou, v ktorom uvedie, ako má v úmysle splniť ciele na ochranu životného prostredia. Namiesto dodržiavania predpisov sa bude venovať väčšia pozornosť monitorovaniu pokroku a zabezpečeniu zamerania financovania na konkrétne výsledky,“ vysvetľuje EK.

Európska komisia navrhuje aj ďalšie zmeny

Európska komisia v novom stanovisku k spoločnej poľnohospodárskej politike ďalej uvádza, že podpora pre poľnohospodárov bude pokračovať prostredníctvom systému priamych platieb, no je potrebné opätovne preskúmať spôsob, akým sú tieto platby v súčasnosti rozdelené. EK stanovuje niekoľko možností, ako zabezpečiť, aby platby v rámci členských štátov a medzi členskými štátmi boli spravodlivejšie rozdelené a lepšie zamerané na to, kde sú najviac potrebné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies