Zavlažovanie záhrady a skleníka aj cez čerpadlá

Studňa do záhrady
zdroj: gettyimages.com

Každoročná výsadba až taká zložitá nie je. Avšak následná starostlivosť v podobe okopávania, plenia buriny, hnojenia či zavlažovania je už o niečom inom. Uľahčite si prácu v záhrade a polievajte pomocou čerpadla. Poďte sa s nami inšpirovať.

...

Aj vás zaleje horúčava, keď dostanete účet za spotrebu vody? Pritom je možné významne ušetriť. Napríklad pri zavlažovaní záhrady možno šikovne využiť prírodné zdroje vody – vybudovať novú alebo obnoviť starú studňu, prípadne zaobstarať si nádrž na zachytávanie dažďovej vody. Využívať sa dá podľa okolností a so súhlasom majiteľa taktiež blízky vodný tok alebo rybník.

Čerpadlo uľahčí zavlažovanie

V každom prípade budete potrebovať čerpadlo. A na jeho správnom výbere veľmi záleží. Pri voľbe správneho čerpadla by sme si mali najskôr odpovedať na nasledujúce otázky.

  • Akú vodu chceme čerpať a na akú konkrétnu činnosť budeme čerpadlo používať?
  • Odkiaľ budeme čerpať vodu, do akej výšky a vzdialenosti?
  • Aký tlak vody musíme mať?
  • Koľko vody budeme používať naraz?
  • Ako často budeme čerpadlo využívať?
  • Je v blízkosti zdroja vody elektrický prúd?
  • Aký máme zdroj vody (prírodná nádrž, šachta, sud, typ studne)?

Pokiaľ už máte jasno, mala by byť voľba správneho typu čerpadla ľahšia. Aj napriek tomu sa oplatí konzultovať konkrétny výber s odborníkmi.

Pozrite si záhradné čerpadlá v týchto e-shopoch:

Záhrada nesmie byť smädná Na polievanie záhonov a zavlažovanie trávnikov sa najlepšie hodia povrchové čerpadlá alebo čerpadlá s elektrickým motorom. Pokiaľ nie je k dispozícii elektrický prúd, možno siahnuť po povrchovom čerpadle s benzínovým motorom. Benzínové čerpadlá majú veľmi výkonné motory, a preto sa používajú k dopravovaniu veľkého množstva vody aj do značných výšok. Na základe toho sa používajú aj v poľnohospodárstve alebo stavebníctve. Väčšina bežných používateľov však siahne po elektrickej verzii. Pohonné elektrické čerpadlá sú vhodné k prečerpávaniu a vyčerpávaniu čistej a úžitkovej vody napríklad z bazénov alebo užších šácht. Tieto zariadenia sú prenosné a zvládnu nielen kropenie pištoľou, ale „utiahnu“ aj väčšie zavlažovacie systémy s viacerými postrekovačmi. Pokiaľ potrebujeme dopraviť vodu na väčšiu vzdialenosť a z väčšej hĺbky, je ideálne použiť tlakové ponorné čerpadlá.

Odčerpávanie a prečerpávanie Veľmi často je čerpadlo potrebné na odčerpávanie a prečerpávanie vody. Tu je hlavným kritériom výberu miera znečistenia prečerpanej kvapaliny. Pokiaľ chcete vyčerpať čistú alebo ľahko znečistenú vodu z bazéna, nádrže či zaplavenej pivnice, máte možnosť si vybrať zo širokej škály ponorných čerpadiel. Sú uspôsobené na čerpanie veľkých objemov z malej hĺbky a nepotrebujú sacie hadice, pretože sa celé ponoria priamo do vody. Štandardnou výbavou týchto čerpadiel je plavákový spínač, ktorý stráži hladinu vody a zabraňuje chodu čerpadla nasucho. Pokiaľ je potrebné čerpať vodu z väčších hĺbok a na väčšiu vzdialenosť, voľte ponorné tlakové čerpadlo.

Voda do domu Ďalšou oblasťou, kde sa bez čerpadla nedá zaobísť, je zásobovanie domácou vodou. Súčasným trendom sú automatické domáce vodárne, ktoré môžu riešiť rozvod vody komplexne – teda nielen v dome, ale aj na záhrade. Pre použitie v menších rekreačných objektoch, ako sú chaty či chalupy, sú určené vodárne s nádržou 24 litrov. Pre rodinné domy odborníci odporúčajú vodárne s nádržou 50 litrov. Tieto vodárne sú väčšinou zostavené z nádoby, tlakového spínača a záhradného čerpadla. Pokiaľ chcete využívať pitnú vodu z hĺbky aj niekoľko desiatok metrov, napr. z vŕtaných studní, musíte použiť čerpadlo do vrtu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: