Vinohradníci bez podpory vlády neprežijú, vyklčuje sa až 2-tisíc hektárov vinohradov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hrozno, víno, vinohrad
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska odhaduje, že v najbližších piatich rokoch sa na našom území vyklčuje približne 2 000 hektárov vinohradov. Hlavným dôvodom je nerentabilnosť produkcie hrozna, či už v porovnaní s inými komoditami, alebo s vinohradníkmi v Maďarsku, Rakúsku a v Čechách. Uviedli to zástupcovia Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Najmenej výnosné odvetvie

Tento rok bolo vinohradníctvo pri prepočte na hektár najmenej výnosným odvetvím. Sucho podľa zväzu znížilo úrodu, súčasný dážď a nízke teploty „dielo dokončili“ a tohtoročná úroda bude nižšia a drahšia. Pokles úrody je na úrovni minimálne 10 percent, avšak náklady sú vyššie o približne 20 percent. Vinári, ktorí nestihli obrať úrodu, budú mať straty ešte vyššie.

Vinohrady na terasách, nie sú zamerané vcelku, ale len od viniča po vinič a vďaka tomu vinohradník nedostáva podporu na budovanie terás a udržiavanie obratlísk. Vinohrady na terase dostanú o 30 percent menej dotácií ako tie na rovine, aj keď náročnosť obhospodarovania aj nákladovosť je oveľa vyššia.

Sťažený predaj vína

Nezvládnutý manažment agrorezortu od roku 2017 podľa vinohradníkov spôsobil, že vinohrady, zapojené do projektu reštrukturalizácie z pôvodných súm na podporu dostanú o 34 percent menej. „Ak chceme mať na Slovensku vinohrady, je potrebné nájsť aj iné zdroje podpory, ako je SPP, pretože nie sú dostatočné, viac pýta každý,“ uviedla výkonná riaditeľka zväzu Jaroslava Kaňuchová Pátková. Spotreba vína v tomto roku klesla o 15 percent.

Ľudia v neistej situácii viac šetria a odzrkadlilo sa to aj na spotrebe vína a rastúce ceny energie tento stav iba prehĺbili. Európska únia schválila nové koncepcie, ktoré predaj vína sťažia, pribudnú náklady na nové etikety, upozorňuje zväz.

Bez podpory vlády neprežijú

Preto sa Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska obracia na Ministerstvo životného prostredia, aby začalo podporovať vinohrady, ako súčasť chráneného ekosystému, ktorý má nie len históriu a tradíciu, ale aj pomáha pri boji proti klimatickým zmenám.

„Chcem vyzvať aj ministerstvo pôdohospodárstva o pomoc, pretože bez podpory vlády, nemáme šancu prežiť toto náročné obdobie,“ dodal Štefan Šimák zo Zámockého vinárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslava Kaňuchová Pátková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSPP Slovenský plynárenský priemyselZväz vinohradníkov a vinárov Slovenska