Klíma: Horúčavy budú trvať dlhšie a budú častejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Thermometer Sun high Degres. Hot summer day. High Summer temperatures
Thermometer Sun 40 Degres. Hot summer day. High Summer temperatures Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nová štúdia zistila, že klimatické zmeny spôsobujú, že obrovské vlny horúčav po celom svete trvajú dlhšie, objavujú sa čoraz častejšie a na väčších územiach, referuje portál Euronews

Vyššia frekvencia a intenzita horúčav

Klimatológovia zistili viac o tom, ako presne globálne otepľovanie ovplyvňuje vplyv vĺn horúčav na celom svete. Najvyššie teploty vo vlnách horúčav sú vyššie ako pred 40 rokmi.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Science Advances sa od roku 1979 vlny horúčav na celom svete pohybujú o 20 % pomalšie, čo znamená, že viac ľudí zotrváva v horúčavách dlhšie a vyskytujú sa o 67 % častejšie. Správa, ktorej spoluautormi sú klimatológovia Wei Zhang zo Štátnej univerzity v Utahu a Gabriel Lau z Princetonskej univerzity, sa zameriava aj na to, ako dlho vysoké horúčavy trvajú a ako sa šíria naprieč kontinentmi.

Drought and Water crisis
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Čo presne štúdia zistila?

V rokoch 1979 až 1983 trvali globálne vlny horúčav v priemere osem dní, ale v rokoch 2016 až 2020 to bolo až 12 dní.

V štúdii sa uvádza, že najmä Eurázia bola zasiahnutá silnejšie s dlhšie trvajúcimi vlnami horúčav. Vlny horúčav sa najviac spomalili v Afrike, zatiaľ čo Severná Amerika a Austrália zaznamenali najväčší nárast celkového rozsahu.

Tím uskutočnil počítačové simulácie, ktoré ukázali, že táto zmena je spôsobená emisiami zachytávajúcimi teplo, ktoré pochádzajú zo spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu. Štúdia našla odtlačok klimatickej zmeny simuláciou sveta bez emisií skleníkových plynov a dospela k záveru, že by nemohol spôsobiť zhoršujúce sa vlny horúčav pozorované za posledných 45 rokov.

Výskum ukázal, že klimatické zmeny majú na svedomí čoraz častejšie vlny horúčav. Vedci prostredníctvom simulácie zistili že, bez emisií spôsobených ľudmi by sme tieto horúčavy nezažívali.

Skúmali sa aj zmeny v priebehu počasia, ktoré šíria vlny horúčav. Atmosférické vlny, ktoré posúvajú poveternostné systémy, ako napríklad tryskové prúdenie, slabnú, takže neprenášajú vlny horúčav tak rýchlo – zo západu na východ na väčšine kontinentov.

Heated beautiful woman fanning herself while sitting on couch at home.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať