Dvojaká kvalita potravín je problémom najmä strednej a východnej časti Európskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Výsledky testov vybraných potravín vo všetkých krajinách, ktoré ich už vykonali, potvrdili, že dvojaká kvalita je vážnym problémom v strednej a východnej časti Európskej únie.

„Výsledky testov ukazujú, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín. Takéto správanie na spoločnom európskom trhu je absolútne neakceptovateľné,“ povedala v utorok na tlačovej besede po rokovaní krajín V4 a ďalších piatich krajín ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Gabriela Matečná.

Jednotná metodológia v rámci testov

Postihnuté členské krajiny sa zhodli na výhodách existencie jednotnej metodológie v oblasti testov dvojakej kvality potravín, ktorú pripravuje Európska komisia v spolupráci so Spoločným výskumným centrom (JRC). Zároveň väčšina krajín potvrdila, že ak nezaznamenajú dostatočnú odozvu od výrobcov, sú pripravené zintenzívniť tlak. Viaceré z krajín pritom začali realizovať aj testy nepotravinových výrobkov, ako je drogéria či krmino pre domáce zvieratá.

„Spotrebitelia sa začínajú o túto tému čoraz viac zaujímať. Sú už prípady, keď výrobcovia receptúry zjednocujú. Aktivity na boj proti dvojakej kvalite budeme zintenzívňovať. Členské krajiny sa tiež zhodli na potrebe zlepšenia edukácie spotrebiteľov v oblasti kvality potravín, informovania o produktoch s dvojakou kvalitou a výrobcov, ktorí sa nekorektne chovajú k spotrebiteľom,“ uviedol generálny riediteľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

Delegácie deviatich krajín

Rokovania organizovaného Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa zúčastnili delegácie agrorezortov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska, Bulharska a Litvy. Zástupcovia týchto členských krajín sa zúčastnia aj pripravovaného Spotrebiteľského samitu, ktorý sa bude konať 13. októbra v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR