Aktíva finančného sektora pre priaznivý ekonomický vývoj rástli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štatistika graf, kalkulačka
Ilustračné foto. Pong/FreeDigitalPhotos.net

Najvýraznejším trendom zostáva podľa Národnej banky Slovenska predovšetkým výrazný rast retailových úverov, sprevádzaný rastom cien na trhu nehnuteľností.

Aktíva slovenského finančného sektora v prvom polroku rástli. Ako konštatovala Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2016, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, dôvodom boli najmä priaznivé podmienky na trhu práce a pokles úrokových sadzieb podporený aktívnou marketingovou aktivitou bánk zameranou na zvyšovanie objemu úverov. Úvery na bývanie medziročne vzrástli o 13,8 %, čo je podľa centrálnej banky najrýchlejšie tempo v EÚ.
Legislatívne zmeny
Vývoj úverov na bývanie bol ovplyvnený podľa NBS legislatívnou zmenou, ktorá od 21. marca tohto roka obmedzila maximálnu výšku poplatku za predčasné splatenie úveru na bývanie mimo refixácie úrokovej sadzby na 1 % zostatku istiny. Táto zmena predstavovala výrazný zásah do fungovania trhu úverov na bývanie, ktorý má vzhľadom na jeho podiel na bilancii a ziskovosti významný vplyv na celkovú obchodnú stratégiu bánk. Tento vplyv viedol podľa centrálnej banky k nárastu konkurencie a poklesu úrokových sadzieb, pričom negatívnou črtou týchto zmien je najmä ich skokový charakter.
Rast refinancovania
Tieto zmeny navyše podľa národnej banky prispeli k akcelerácii rastu zadlženia domácností, vrátane navyšovania existujúcich úverov. V druhom kvartáli tohto roka sa objem nových a znovu prerokovaných úverových zmlúv medziročne zdvojnásobil. Viac ako dve tretiny tohto objemu však predstavovalo refinancovanie existujúcich úverov z inej banky, resp. zmenu úrokovej sadzby mimo času refixácie v tej istej banke. Ďalším z hlavných faktorov vývoja na trhu úverov na bývanie bol intenzívny dopyt zo strany klientov, podmienený zvyšovaním cien nehnuteľností a rastúcou spotrebiteľskou dôverou.
Ziskovosť rástla pre jednorazové vplyvy
Ziskovosť bánk a aj poisťovní vzrástla, ale je to podľa NBS spôsobené jednorazovými mimoriadnymi vplyvmi. V bankovom sektore bol medziročný nárast ziskovosti o takmer 20 %. Dôvodom bol predaj podielov bánk v spoločnosti VISA Europe americkej spoločnosti VISA Inc. Bez tohto jednorazového príjmu by zisk medziročne klesol o 7 %. Navyše v budúcnosti sa kvôli tejto transakcii bankám znížia čisté neúrokové príjmy spojené s platobnými kartami.

Ziskovosť poistného sektora stúpla medziročne o 83 %. Pri vylúčení jednorazových vplyvov, ktorými boli najmä dividendy z majetkových účastí a rozpustenie rezervy na súdne spory, by bol nárast na úrovni 30 %. Ide však o nárast jednej inštitúcie, pričom vo zvyšku sektora zisk klesol o 10 %. Vo fondoch dôchodkového sporenia pokračoval podľa vyjadrení centrálnej banky čiastočný nárast rizikovosti portfólií. Celkový objem prostriedkov vo fondoch kolektívneho investovania sa počas prvého polroka znížil o 1,3 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska