SPPK sa zúčastňuje protestného zhromaždenia v Bruseli k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Emil Macho
Predseda SPPK Emil Macho . Foto: SITA/Martin Havran

Zástupcovia agropotravinárskych samospráv zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Litvy a Lotyšska predstavujú v Bruseli spoločnú pozíciu k CAP.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa vo štvrtok zúčastňuje protestného zhromaždenia v Bruseli, ktorého hlavnou témou je spravodlivá Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP). Protestného zhromaždenia, ktoré malo začiatok o 13:00, sa zúčastňujú poľnohospodárske a potravinárske samosprávy piatich európskych krajín – okrem Slovenska aj z Českej republiky, Poľska, Litvy a Lotyšska. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.

Požiadavky piatich krajín

„Chceme aj prostredníctvom zástupcov z vybraných regiónov Slovenska upriamiť pozornosť na naše požiadavky, ktoré hovoria napríklad aj o zjednodušení a zrovnoprávnení Spoločnej poľnohospodárskej politiky, aby bola spoločná naozaj pre všetkých,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho. Zástupcovia agropotravinárskych samospráv predstavujú v Bruseli spoločnú pozíciu. Napríklad požadujú, aby sa priame platby, ktoré dostanú poľnohospodári uvedených krajín v programovom období 2021-2027, minimálne rovnali priemeru priamych platieb vo všetkých krajinách EÚ. Podpora pre druhý pilier (v Programe rozvoja vidieka) by mala zostať aspoň na úrovni rokov 2014 – 2020.

Krajiny podľa SPPK požadujú aj vytvorenie jednotnej výšky finančných prostriedkov pre všetky podporné prostriedky, ktoré členské štáty financujú výlučne zo štátneho rozpočtu, ako aj jednotnej výšky finančných prostriedkov pre spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v Programe rozvoja vidieka. Rovnako požadujú zjednodušenie CAP a zníženie administratívneho zaťaženia. Piata požiadavka hovorí o vytvorení osobitných finančných mechanizmov na podporu a zjednodušenie začiatkov v podnikaní mladých poľnohospodárov, ako aj vytvorení opatrenia pre nových podnikateľov v poľnohospodárskom sektore, ktorí už nepatria pod definíciu mladého poľnohospodára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora