Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chicken 3607865_1280 1.jpg
Foto: Pixabay.com
4. októbra 2018 12:29 Firmy od SITASITA

Spoločnosť Babičkin dvor investuje do zníženia počtu klietkových chovov 5 mil. eur

Investícia by mala spoločnosti do roku 2024 zabezpečiť zníženie podielu klietkových chovov zo súčasných 72 % na 23 %.

Spoločnosť Babičkin dvor už vlani prestala investovať do chovov s obohatenou klietkou a vo svojom verejnom záväzku prehlasuje, že do roku 2024 zníži podiel klietkových chovov zo súčasných 72 % na 23 %, k čomu majú prispieť investície vo výške 5 mil. eur. Podľa slov majiteľa spoločnosti Babičkin dvor Jaroslava Nováka je prechod na welfare chovy jediným možným riešením pre zachovanie odvetvia. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa spoločnosti Babičkin dvor Andrea Hinková – Tarová v tlačovej správe.

Welfare chovy prinášajú podľa chovateľov hydiny zlepšené životné podmienky vo výkrme hydiny prostredníctvom zníženia zaťaženosti plochy, zvýšenej kontroly či predĺženia stanovenej dĺžky výkrmu. Už v súčasnosti je firma Babičkin dvor z Veľkého Krtíša najväčším veľkochovateľom nosníc na hlbokej podstielke v strednej Európe. Podiel chovu na hlbokej podstielke a na podstielke s výbehom predstavuje 28,48 %. „Zákazníci si to takto želajú a týmto krokom im dávame vedieť, že ich počúvame a riadime sa ich pocitmi. Navyše máme radi zvieratá, a aj to je dôvod, prečo sme sa nepripojili k iniciatívam ostatných výrobcov na obhajobu klietkových chovov,“ povedal majiteľ spoločnosti Babičkin dvor Jaroslav Novák.

Rozsiahla investícia

Tento zásadný krok sa podľa spoločnosti nezaobíde bez nutných investícií vo výške približne 5 miliónov eur, pričom ich návratnosť dosiahne spoločnosť podľa svojich slov bez dotácií za 15 rokov, s dotáciami to môže byť o polovicu menej. Znižovanie podielu obohatených klietkových chovov ovplyvní podľa spoločnosti Babičkin dvor z dlhodobého hľadiska stratégiu potravinovej sebestačnosti. „Výrobcovia vajec z klietkových chovov v tomto regióne do desiatich rokov zmiznú, a pokiaľ ostatní slovenskí výrobcovia nepôjdu s dobou, zaniknú tiež,“ dodal Jaroslav Novák.

Značka Babičkine vajcia v súčasnosti vyrobí do troch miliónov vajec mesačne od sliepok, ktoré sú kŕmené geneticky čistým krmivom. Tento podiel sa firma zaviazala postupne zvyšovať a to až do úrovne 100 % vajec GMO FREE, najneskôr do roku 2024.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies