Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flag 37926_1280.png
Foto: Pixabay.com
1. júna 2018 13:19 Agro od SITASITA

Spoločná poľnohospodárska politika sa po roku 2020 zameria na deväť kľúčových cieľov

Ich splnenie má poľnohospodárstvu EÚ podľa eurokomisára Phila Hogana zabezpečiť zjednodušenie a modernizáciu SPP, no priniesť má aj ďalšie benefity.

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) sa po roku 2020 zameria na dosiahnutie deviatich kľúčových cieľov, predovšetkým ekonomických, environmentálnych a sociálnych. Ich splnenie zabezpečí zjednodušenie a modernizáciu SPP, ochranu životného prostredia, reakciu na klimatické zmeny a rozvoj vidieckych oblastí a komunít. Návrh rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 počíta s celkovými financiami pre Spoločnú poľnohospodársku politiku vo výške 365 mld. eur. Uviedol to v piatok počas svojho prejavu v Európskej komisii eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.

„Budúci projekt Spoločnej poľnohospodárskej politiky je ambiciózny, inteligentný, moderný a udržateľný. Vyrovnáva silnú podporu pre našich poľnohospodárov s väčšou produkciou pre našich občanov. Budúca SPP bude skutočne spoločnou a skutočne európskou politikou pre všetkých,“ uviedol k SPP po roku 2020 Phil Hogan.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka predstavil v piatok deväť kľúčových cieľov, ktoré chce EÚ v SPP dosiahnuť. Ide konkrétne o zvýšenie konkurencieschopnosti európskych farmárov, vybalancovanie sily sektoru potravinárstva, reakciu na klimatické zmeny, starostlivosť o životné prostredie, zachovanie krajiny a biodiverzity, podporu generačnej obmeny v agrosektore, oživenie vidieckych oblastí, ochranu kvality potravín a zabezpečenie spravodlivého príjmu prostriedkov EÚ pre farmárov. „Splnenie týchto deviatich kľúčových ekonomických, environmentálnych a sociálnych cieľov zabezpečí rozvoj a obnovu systémov a postupov v agrosektore. Dosiahneme tým väčší prínos pre našich občanov pri výraznom zjednodušení a modernizácii Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre farmárov,“ pokračoval Hogan.

Rozpočet SPP 365 miliárd eur

Návrh rozpočtu Európskej únie na roky 2021 až 2027 počíta s celkovými financiami pre SPP vo výške 365 miliárd eur, čo je o päť percent menej ako v rámci predchádzajúceho rozpočtu. Komisia aj týmto znížením financií pre poľnohospodárstvo podľa Hogana reagovala na „dieru“ vo výške 12 miliárd eur, ktorá vznikne v rozpočte EÚ po brexite. Až 40 % z rozpočtu SPP sa má po roku 2020 využiť na reakciu na klimatické zmeny a ochranu voči nim. Zároveň sa pre poľnohospodárstvo poskytne aj 10 miliárd eur v rámci projektu Horizon Europe na inovácie, predovšetkým v oblasti potravinárstva. Podpora z priamych platieb má byť zas po roku 2020 podľa Hogana spravodlivejšia a viac zameraná na silnú podporu malých a stredných rodinných fariem, ktoré sú kľúčovými v poľnohospodárstve Európskej únie. Maximálna pomoc pre začínajúceho alebo mladého farmára sa má zvýšiť až na 100 000 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies