Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VÚC: Podpis Memoranda o spolupráci troch krajov
Splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin Foto: SITA/Ivan Fleischer
13. apríla 2018 14:47 Agro od SITASITA

Splnomocnenec Marcinčin predložil premiérovi návrhy zmien v poľnohospodárskej politike

Podľa Antona Marcinčina najmenej rozvinuté okresy najviac trpia súčasným modelom poľnohospodárstva, v ktorom dominujú veľké korporatívne farmy.

Splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin predložil predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu stručnú analýzu a návrhy potrebných zmien v poľnohospodárskej politike Slovenska. Najmenej rozvinuté okresy podľa splnomocnenca najviac trpia súčasným modelom poľnohospodárstva, v ktorom päť percent veľkých korporatívnych fariem získava takmer tri štvrtiny priamych platieb, čo je asi 300 mil. eur ročne, ale zamestnáva len štvrtinu zamestnancov v poľnohospodárstve. Informovala o tom v piatok Dušana Raslavská z útvaru splnomocnenca v tlačovej správe.

Slovensko je na základe súčasného modelu podľa Macinčina paradoxne závislé na dovoze potravín od zahraničných malých fariem, namiesto toho, aby využívalo svoj potenciál a umožnilo vlastným občanom podnikať v poľnohospodárstve a konzumovať zdravé domáce potraviny. Splnomocnenec v analýze napr. navrhuje, aby vláda podporila rodinné farmy, ktoré majú komparatívnu výhodu v činnostiach náročných na prácu ako je produkcia ovocia, zeleniny a živočíšna výroba, či presun zdrojov z priamych platieb späť do Programu rozvoja vidieka a obmedzenie platieb pre obrovské farmy.

Nevhodná veľkostná štruktúra podnikov

„K hlavným dôvodom, prečo poľnohospodárstvo nedostatočne pomáha rozvoju regiónov, patrí nevhodná veľkostná štruktúra podnikov, zlá aplikácia spoločnej poľnohospodárskej politiky, neefektívne fungujúci trh s pôdou a slabo rozvinutý spracovateľský priemysel,“ uviedol Anton Marcinčin vo svojej analýze. Splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov v navrhovaných riešeniach odporúča aj urýchliť pozemkové úpravy, podporiť spracovanie lokálnych poľnohospodárskych výrobkov a spoluprácu farmárov v spracovaní výrobkov a v spoločnom odbyte výrobkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies