Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SPPK Milan Semančík Foto: SITA/Marko Erd
10. apríla 2018 14:37 Agro od SITASITA

Špinavé podnikanie s agrodotáciami nesmie očierňovať poctivých poľnohospodárov, tvrdí SPPK

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je za ďalšie vyplácanie podpôr, no len pre čestných farmárov.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa dištancuje od agrošpekulantov a podvodníkov, ktorí zneužívajú v súčasnosti nastavený systém v čerpaní agrodotácií, nezákonne sa obohacujú, čím okrádajú štát a Európsku úniu a rovnako aj očierňujú všetkých čestne pracujúcich poľnohospodárov. Informoval o tom na utorňajšom stretnutí s médiami predseda SPPK Milan Semančík. Zároveň dodal, že čestne podnikajúci poľnohospodári premieňajú agrodotácie na prácu a tým treba vyplácanie podpôr ponechať pre zachovanie súčasných cien.

„SPPK stojí za tými poľnohospodármi, ktorí čestne, zodpovedne a s pridanou hodnotou premieňajú poskytnuté finančné prostriedky, na ktoré majú nárok, na pestovanie poľnohospodárskych plodín, rozvoj živočíšnej výroby, výrobu slovenských potravín zo slovenských surovín a starostlivosť o vidiecku krajinu. Je neprijateľné, aby sa pre výšku agrodotácií automaticky očierňovali všetky poľnohospodárske subjekty, ktoré za tieto peniaze vytvárajú hodnoty na vidieku,“ povedal Milan Semančík.

SPPK navrhla niekoľko riešení

Riešenia z pohľadu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory môžu podľa Milana Semančíka priniesť najmä digitalizácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), využívanie modernej techniky (dronov), predložené návrhy SPPK na riešenie subvenčných podvodov, register žiadateľov o priame platby, dokladovanie nových žiadateľov o priame platby, že majú užívateľské právo k pozemkom, na ktoré žiadajú podporu (predloženie nájomných zmlúv alebo listov vlastníctva) a viazanosť priamych platieb na úrovni 30 % (dnes 15 %), pri ktorých je rozhodnutie v kompetencii Európskej únie.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je za ďalšie vyplácanie podpôr aj napriek momentálnej nepriaznivej situácii a ich medializovaným zneužitiam na východe Slovenska, no z jej pohľadu je potrebné čo najskôr aplikovať spomenuté kroky a dotácie poskytovať iba čestným farmárom. „Sme aj naďalej za vyplácanie podpôr. Sú tu na to, aby vyrovnávali príjem. Pokiaľ by neboli, potraviny v obchodoch by nestáli toľko, koľko teraz a ich cena by stúpla. Podpory nie sú vyplácané len v EÚ, ale v celom svete ako štandard. Zlý je aj názor, že malí poľnohospodári sú len dobrí a veľkí sú len zlí. Špekulanti rok čo rok vstupujú do poľnohospodárskeho podnikania a znepríjemňujú život poctivým farmárom,“ dodal Milan Semančík.

Predstavitelia SPPK v utorok taktiež informovali, že poľnohospodár podáva jednotnú žiadosť o priame platby raz ročne – v roku 2018 v termíne od 22. marca do 15. mája.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies