Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Agriculture 3120992_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
17. septembra 2018 13:24 Agro od SITASITA

SPF odstupuje od nájomných zmlúv s farmármi, ktorí si neplnia povinnosti

Slovenský pozemkový fond apeluje na svojich zmluvných partnerov, aby na prenajatej pôde riadne hospodárili tak, ako im to určujú podmienky nájmu v zmluvách.

Slovenský pozemkový fond (SPF) odstupuje od nájomných zmlúv s farmármi, ktorí si neplnia povinnosti. Poľnohospodári, ktorí majú od SPF prenajatú pôdu, no neplnia si záväzky z nájomných zmlúv, môžu o ňu prísť. Informoval o tom v pondelok hovorca SPF Martin Kormoš. Ako dodal, fond počas posledného pol roka vykonal 12 mimoriadnych kontrol stavu obhospodarovania pozemkov, ktoré si od fondu prenajímajú farmári. V jednom prípade na východe Slovenska aktuálne pristúpil k jednostrannému ukončeniu nájomnej zmluvy odstúpením. Dôvodom bolo neobhospodarovanie prenajatého pozemku.

„Slovenský pozemkový fond nebude tolerovať nevyužívanie prenajatých pozemkov na dohodnutý účel. Aj napriek faktu, že NR SR nevymenovala Radu Slovenského pozemkového fondu, fond aj naďalej pokračuje vo svojich aktivitách, ako aj v kontrolách pôdy po celom Slovensku,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová. Zároveň dodala, že z dôvodu nevyužívania prenajatej pôdy však fond nemôže nájomné zmluvy farmárom zrušiť bez náležitého preverenia stavu pozemkov. Jednostrannému odstúpeniu od nájomnej zmluvy musí predchádzať kontrolný mechanizmus, na ktorom okrem zástupcov SPF participujú aj ďalšie orgány.

Kontroly aj s ďalšími inštitúciami

Fond vykonáva kontroly v spolupráci so zamestnancami Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, Poľnohospodárskej platobnej agentúry a pôdnej služby. O tom, či došlo k porušeniu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, rozhoduje SPF s vyššie uvedenými orgánmi. „Slovenský pozemkový fond uvíta ďalšie podnety na kontrolu stavu obhospodarovania pôdy, ktorá je v jeho správe alebo nakladaní. Podnety postupne preverujeme a na základe výsledkov rozhodujeme o ďalšom postupe,“ spresnila Adriana Šklíbová.

SPF má právomoc jednostranne odstúpiť od nájomnej zmluvy z viacerých dôvodov, ktoré sú uvedené v zmluve. „V prípade odstúpenia sa zmluva ruší k 31. októbru kalendárneho roka, pokiaľ bola založená úroda. Ak úroda založená nebola, zmluva sa ruší doručením písomného odstúpenia od nájomnej zmluvy nájomcovi. Dňom skončenia nájmu je nájomca povinný vypratať prenajaté pozemky a odovzdať ich prenajímateľovi v stave zodpovedajúcom druhu,“ ozrejmil hovorca SPF Martin Kormoš. Slovenský pozemkový fond týmto podľa svojho hovorcu apeluje na zmluvných partnerov SPF, aby na prenajatej pôde riadne hospodárili tak, ako im to určujú podmienky nájmu v zmluvách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies