Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
6. februára 2018 12:40 Agro od SITASITA

Slovenských farmárov zasiahlo vlani tropické sucho, žiadajú štát o pomoc

Výpadok z príjmu na úrode v najviac dotknutých okresoch predstavuje viac ako 19,3 milióna eur.

Poľnohospodári z produkčných regiónov Slovenska zažili v posledných dvoch rokoch výrazné sucho, ktoré ubralo z produkcie plodín. V najviac dotknutých okresoch suchom, t.j. v okresoch Trnava, Dunajská streda, Bratislava, Galanta a Senica sa výpadok z príjmu na úrode za rok 2017 vyšplhal až na vyše 19,3 milióna eur. Informovala o tom v utorok na tlačovej besede Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

Dodala, že niektoré podniky nevedia, do akej miery budú schopné pre výpadky z príjmov za nedopestované poľnohospodárske plodiny udržať chov zvierat a počet zamestnancov. Rada preto žiada vláda o podporu.

Zasiahnuté boli polia v okolí Piešťan, Trnavskej tabule, na Záhorí, Žitnom ostrove, ale aj v nitrianskom regióne, kde získala pôda od začiatku roka ledva 50 až 60 milimetrov (mm) zrážok a deficit sa vyšplhal na viac ako 200 mm. V priebehu júna 2017 na Podunajskej nížine Slovenský hydrometeorologický ústav nameral priemernú mesačnú teplotu vzduchu do 22,7 °C, pričom maximálna denná teplota v niektorých dňoch dosahovala až do 35 °C.

“Vzhľadom na zrážkové a teplotné podmienky a relatívnu vlhkosť pôdy v období október 2016 až jún 2017 možno konštatovať, že najviac suchom zasiahnutou oblasťou (nielen výškou deficitu, ale aj dĺžkou trvania) bol západ Podunajskej nížiny, juhozápadná časť okresu Trnava a západná časť okresov Galanta a Dunajská Streda. V období od druhej májovej dekády do konca júna 2017, kedy intenzita sucha dosahovala najvyššie hodnoty, bolo suchom silne zasiahnuté celé územie Podunajskej nížiny,“ konštatoval v správe Slovenský hydrometeorologický ústav.

Sucho postihlo aj ďalšie krajiny EÚ

Sucho postihlo podľa rady aj ďalšie krajiny EÚ, a preto sedem krajín okrem SR požiadalo o predčasné – preddavkové vyplácanie priamych podpôr. Česká republika a Maďarsko eliminovali dotknutým farmárom výpadok z ušlých príjmov, informovala v utorok rada. Vláda ČR schválila 25. septembra 2017 na zmiernenie škôd spôsobených suchom 2 mld. CZK zo štátneho rozpočtu (cca 77 mil. eur). Agrárna komora Slovenska o problémoch so suchom v júli 2017 informovala predsedu vlády SR Roberta Fica a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú.

„Žiadali sme, aby dotknutým podnikateľským subjektom na základe monitoringu SHMÚ (pôdna vlaha, teplota vzduchu a zrážky) boli čiastočne eliminované náklady na výrobu vo forme národného doplatku na ornú pôdu,“ povedala v utorok predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová. Dodala, že s touto situáciou komora oboznámila aj vedenie ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo životného prostredia. „Poľnohospodári dostali prísľub, že materiál bude predložený na rokovanie vlády SR, čo sa dodnes však nestalo,“ uzavrela Patasiová.

Slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS SR) na záver tlačovej besedy informovali, že naďalej žiadajú na zabezpečenie fungovania agropotravinárskeho sektora v časoch klimatických zmien aj vytvorenie rizikového fondu, ktorý by poskytol ochranu na škody v poľnohospodárstve, ktorú spôsobilo napr. sucho v roku 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies