Slovensko potrebuje podľa SPPK zastúpenie v eurovýbore pre poľnohospodárstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda SPPK Emil Macho Foto: SITA/Martin Havran

Slovenská republika momentálne nemá personálne zastúpenie vo Výbore Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Slovenská republika potrebuje personálne zastúpenie vo Výbore Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, pretože momentálne v ňom svoje zastúpenie nemá. Iba tak bude môcť Slovensko lepšie a výraznejšie presadzovať svoje požiadavky na úrovni Európskej únie v oblasti poľnohospodárstva. Zhodli sa na tom v stredu na brífingu Pekka Pesonen, generálny tajomník COPA COGECA, čo je najväčšie a najvplyvnejšie lobistické združenie poľnohospodárov na úrovni EÚ, a Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

V Bratislave sa v stredu začala medzinárodná agropotravinárska konferencia, ktorá sa zaoberá riešením rizík v agropotravinárskom sektore a budúcnosťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) a jej dopadom na slovenský agropotravinársky sektor. „CAP po roku 2020 sa pre SPPK javí ako zásadná téma po dvoch nie dobre využitých programoch rozvoja vidieka, ktoré sme tu mali. Pre SPPK sú prioritné v novej politike štyri veci – silný rozpočet, strategický plán, definícia skutočného farmára a téma dobrovoľného zastropovania,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Členstvo v COPA-COGECA je pre SPPK zásadné

Nadobudnuté členstvo SPPK v združení COPA-COGECA označil Macho za zásadné. Slovákom však okrem iného v presadzovaní názorov na pôde EÚ chýba najmä europoslanec v poľnohospodárskom výbore. „Chceme byť v COPA-COGECA aktívnym členom. Chceme byť partnerom aj pre slovenský agrorezort, ktorý bude pripravovať národnú stratégiu pre CAP. Je veľmi nešťastné pre Slovensko, že nemáme ani jedného europoslanca v rámci poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu a aj touto cestou chcem iniciovať stretnutie prípadných slovenských kandidátov na europoslancov. Diskutovať budeme o tom, aká závažná je pre nich otázka agrosektoru. Chceme v europoslancoch iniciovať záujem o o tento výbor. Musia si uvedomiť, že 40 % celkového rozpočtu EÚ ide na CAP, poľnohospodárstvo je preto veľmi významnou spoločenskou aj ekonomickou témou. Cez europoslancov a aj cez členstvo v COPA chceme mať silnejší hlas pre našich farmárov v Európe,“ pokračoval Macho.

Slovensko je na európskej pôde v oblasti agrosektoru aktívne

SPPK a aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) sa podľa generálneho tajomníka COPA COGECA Pekku Pesonena veľmi aktívne zapája do európskej poľnohospodárskej politiky. „V Európskej únii máme momentálne problém so znížením rozpočtu CAP o 5 %, no napriek tomu chceme mať dopady na farmárov čo najmenšie. Preto podporujeme komerčné iniciatívy aj zo slovenského súkromného sektoru, pretože slovenskí farmári sú podfinancovaní, a preto ich treba vypočuť. CAP po roku 2020 je naozaj kľúčovou vecou. V niektorých členských krajinách je malé percento domácich produktov, čo niektoré krajiny považujú za katastrofu. Potenciál slovenskej ekonomiky a poľnohospodárstva treba podporiť zastúpením v agrovýbore EÚ. V Európskom parlamente momentálne nie sú Slováci členmi tohto výboru, čo je škoda,“ povedal Pekka Pesonen.

Predseda SPPK zdôraznil, že téma riešenia problémov v slovenskom agrorezorte nebola doteraz pre žiadnu vládu zaujímavá, a aj preto slovenský europoslanec v agrovýbore EU doteraz chýbal. „Stav agrosektoru v okolitých krajinách sa buduje desaťročia. Potrebujeme sa odraziť z dna, pretože naozaj v niektorých oblastiach tohto rezortu sa nachádzame na dne EÚ. Rokovania s kandidátmi na europoslancov máme v pláne, potrebujeme ich presvedčiť, že agrosektor je dôležitý, a rovnako je pre nás potrebná aj dôstojná pozícia vo výbore EÚ parlamentu,“ dodal Macho.

O COPA-COGECA

COPA-COGECA ako najväčšie a najvplyvnejšie lobistické združenie poľnohospodárov na úrovni EÚ reprezentuje 15 miliónov ľudí pracujúcich v európskom poľnohospodárstve a zastrešuje vyše 60 organizácií zo všetkých členských štátov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať