Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3092749_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
6. júna 2018 19:07 Legislatíva od SITASITA

Slovenskí farmári odmietajú návrh EK k Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020

Kombinácia degresivity a zastropovania priamych platieb a nízkej úrovne dobrovoľne viazaných platieb tak, ako je navrhovaná v SPP po roku 2020, môže podľa slovenských farmárov ešte viac prehĺbiť krízu v agrosektore SR.

Legislatívny návrh k budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) po roku 2020 je pre Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), ktorú tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agroptoravinárskom sektore Slovenska, veľkým sklamaním. Nesúhlasí s ním, pretože ešte viac prehĺbi rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami. Slovenskí farmári „odmietajú byť na jednotnom európskom trhu stále len tí druhí“. Uviedla to v stredu hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v tlačovej správe.

Menej finančných prostriedkov

Z navrhnutého balíka finančných zdrojov v objeme 365 miliárd eur je pre Slovenskú republiku vyčlenená suma 4,388 mld. eur. „Rada nesúhlasí s navrhnutou výškou finančných prostriedkov, ktorá by mala byť z európskych zdrojov cca o 300 mil. eur nižšia, ako máme v súčasnom programovacom období. Podstatné preto teraz bude, akým spôsobom a pre koho sa tieto peniaze prerozdelia. Či sa k dotáciám dostanú skutočné len aktívni farmári, alebo budú naďalej výhodným zdrojom príjmu aj pre subjekty, ktoré neprinášajú pridanú hodnotu na vidiek,“ uviedla Holéciová.

Rada podľa svojich slov nemôže súhlasiť ani so zavedením degresivity priamych platieb od 60 000 eur a z ich zastropovaním vo výške 100 000 eur. Z legislatívneho návrhu vyplýva, že degresivita a stropovanie sa budú týkať všetkých druhov priamych platieb (napríklad aj dobrovoľne viazaných platieb na podporu produkcie citlivých komodít), čo RPPS považuje pre poľnohospodárov za demotivačné a nelogické. „Historicky je slovenské poľnohospodárstvo postavené na veľkých podnikoch. Mladí a rodinní farmári sú správnou formou diverzifikácie na vidieku. Preto budeme aj naďalej na európskej pôde presadzovať dobrovoľné zastropovanie, kde si každá členská krajina vyberie, či stropovanie zavedie alebo nie“, vyhlásil v mene RPPS predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Degresivita a zastropovanie priamych platieb

Kombinácia degresivity a zastropovania priamych platieb a nízkej úrovne dobrovoľne viazaných platieb môže podľa RPPS ešte viac prehĺbiť krízu v slovenskom agrosektore. Rovnako aj to, že návrh neurýchli dorovnanie priamych platieb pre novopristupujúce krajiny únie. Aj naďalej tak podľa RPPS „budú slovenskí poľnohospodári a potravinári ťahať za kratší koniec spoločného európskeho lana“. „Budúcnosť je v konkurencieschopnosti a tá sa bude odvíjať aj od toho, do akej miery zvýši Slovenská republika financovanie odvetvia z vlastných národných zdrojov,“ ozrejmila Holéciová.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv je podľa svojich slov pripravená okamžite začať oficiálne rokovania s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na tému národnej pozície Slovenska k SPP po roku 2020. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sa pri presadzovaní priorít slovenských poľnohospodárov a potravinárov chce oprieť aj o dokument „Bratislavská deklarácia“, ktorú doteraz podpísali agropotravinárske samosprávy desiatich krajín EÚ.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agroptoravinárskom sektore Slovenska – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies