Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3092749_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
21. marca 2018 15:40 Agro od SITASITA

Slovenskí farmári nie sú spokojní so situáciou v pôdohospodárstve, navrhli zmeny

Slovenských farmárov trápia najmä kauzy v pôdohospodárstve, problémy s pozemkami a podporou, či nedostatok nových pracovníkov v sektore.

Členovia Vidieckej platformy a ďalšie združenia pôsobiace v oblasti slovenského pôdohospodárstva v stredu na tlačovom brífingu definovali tri hlavné oblasti, v ktorých je nevyhnutné uskutočniť zásadnú nápravu v slovenskom agrosektore. Slovenských farmárov trápi najmä oblasť pôdy a podpory v pôdohospodárstve a požadujú aj vyšetrenie všetkých káuz, ktoré sa objavili v sektore poľnohospodárstva v posledných týždňoch. Farmári zároveň priniesli návrhy systémových riešení a opatrení, ktoré majú zlepšiť situáciu v slovenskom agrosektore. Navrhovaný program farmárov obsahuje deväť bodov.

Slovenskí farmári spoločne s Vidieckou platformou požadujú v programe hlavne vyšetrenie všetkých káuz v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a vyvodenie osobnej zodpovednosti kompetentných. Zároveň žiadajú ponechanie náhradného užívania pozemkov tak, ako bolo uvedené v statuse pred zrušením a vysvetlenie od ministerstva pôdohospodárstva, či navýšenie finančného limitu pre oblasť podpory na investície do poľnohospodárskych podnikov bolo uskutočnené so súhlasom a schválením Monitorovacieho výboru PRV SR na roky 2014-2020.

„Musíme trvať na vyšetrení všetkých káuz v pôdohospodárstve SR, ktoré boli doteraz medializované, ďalšou oblasťou, ktorú treba riešiť je prideľovanie podpôr riešením priamych platieb a projektových podpôr, kde sme za čo najtransparentnejší systém prideľovania. Riešiť treba aj veľmi komplikovanú pôdu, a preto sme sa zhodli, že je potrebné nechať v platnosti používanie náhradných pozemkov tak, ako bolo doteraz. Potrebujeme vyriešiť aj pozemkové úpravy a zastropovať priame platby, ktoré sú jednou z príčin korupcie a dôvod, prečo je slovenské poľnohospodárstvo v zlej situácii,“ povedala k programu prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová.

Dôležitá aj podpora mladých farmárov

Vidiecka platforma spolu s ďalšími združeniami v slovenskom pôdohospodárstve požaduje aj zavedenie transparentných procesov prideľovania pôdy Slovenským pozemkovým fondom, hľadanie možností na lacnejšie a rýchlejšie pozemkové úpravy, opätovné nezavádzanie subjektívnych bodovacích kritérií pri projektových podporách PRV 2014 – 2020, nezadržiavanie priamych platieb všetkým dotknutým subjektom pri kontrolách, zavedenie opätovnej výnimky pre Slovensko pri stropovaní priamych platieb a realizáciu náprav pri výzvach na podporu pre mladých a malých farmárov, ktorých je na Slovensku málo.

„Musíme podporovať mladých a malých farmárov, pretože je to dlhodobo zanedbávaná téma. Potrebujeme systém opatrení, ktorý bude nastavený na podporu týchto ľudí. Agentúry a kompetentní si musia začať plniť svoje podmienky, nakoľko nám noví mladí a začínajúci farmári neprichádzajú. Dnes je začiatok v pôdohospodárstve hazardom. To sa musí zmeniť,“ dodal predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies