Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
11. júla 2018 10:26 Agro od SITASITA

Škody spôsobené suchom na juhozápade Slovenska presiahli 28 miliónov eur

Celkovo predstavujú škody spôsobené suchom na Slovensku v minulom roku 52 miliónov eur.

Najnovšie vyčíslenie škôd spôsobených minuloročným suchom potvrdzuje podľa Agrárnej komory Slovenska (AKS) vážnosť situácie, na ktorú poukazujú farmári z najviac postihnutých oblastí. Komora dostala analýzu dopadov sucha spracovanú Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR), na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Škoda, ktorú utrpeli najviac postihnuté okresy (Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Hlohovec, Piešťany a Trnava), je podľa správy štatistického úradu 28,6 mil. eur.

Nakoľko vzniknutá situácia je podľa AKS pre 96 farmárov z tejto oblasti likvidačná, požiadali o pomoc vládu SR. Po prísľube pomoci od premiéra Petra Pellegriniho a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, vypracoval ŠÚ SR správu o dopade sucha na poľnohospodárstvo v roku 2017 na celom Slovensku. Farmári z najviac postihnutých okresov ešte v júni vyčíslili škody spôsobené suchom na 38,6 mil. eur a tento údaj poskytli ministerstvu pôdohospodárstva. Rozdiel vo vyčíslení škôd vznikol podľa AKS pre odlišnú priemernú predajnú cenu surovín, s ktorou úrad a farmári pracovali. „Obe analýzy žiaľ poukazujú na katastrofálne výsledky týchto 96 subjektov, ktoré zamestnávajú 2 500 ľudí,” uviedla predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Výrazný pokles produkcie

Agrárna komora poukazuje aj na pokles produkcie farmárov. Tá klesla v spomínaných okresoch až o 70 %. Zatiaľ čo pšenice sa zvyčajne rodí na juhozápade Slovenska 5,5 tony, vlani sa urodili iba 2 tony. Úroda kukurice klesla o polovicu, repky o tretinu, celkovo má výpadok na úrode v tonách činiť podľa AKS až viac ako 560 tisíc ton. „Extrémne sucho v tejto oblasti, za dané obdobie, potvrdila aj odborná štúdia meteorológov a klimatológov. Na väčšine územia Podunajskej nížiny a Trnavskej tabule zaevidovali výnimočné sucho a na Záhorí až extrémne sucho,” zdôraznila Helena Patasiová. V rámci celého Slovenska zosumarizoval štatistický úrad škody na úrode spôsobené suchom v roku 2017 na 52 mil. eur. Tento údaj zohľadňuje aj ďalších 114 poľnohospodárov, ktorých SHMÚ neoznačil až tak za kritických z pohľadu sucha v roku 2017.

Podľa Heleny Patasiovej finančné prostriedky teraz poľnohospodárom chýbajú na pokrytie odvodových povinností voči štátu, ako sú sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a nehnuteľností, či faktúry za osivá. Poľnohospodári si preto podľa predsedníčky AKS vážia pochopenie a pomoc zo strany vlády.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies