SHMÚ varuje pred silným vetrom a dažďom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Slovenský meteorologický ústav ráno vydal ďalšiu výstrahu, tentoraz najslabšieho 1. stupňa. Na celom území hrozí dážď, na Záhorí a juhu západného Slovenska a časti východu spolu s vetrom. V prípade dažďa by mali zrážky dosiahnuť 30 až 50 milimetrov – tento úhrn predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu. Veternú výstrahu 1. stupňa vydali pre očakávaný vietor s rýchlosťou 17 až 25 metrov za sekundu, takýto vietor tiež predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudí. Predpokladaná rýchlosť vetra je v tomto období a oblasti bežná, ale tiež môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Kombinovanú výstrahu 1. stupňa pre ojedinelý výskyt dažďa a vetra od dnešného rána do 18:10 SHMÚ vydal na západe krajiny pre okresy Malacky, Skalica, Senica, Myjava na Záhorí, a okresy Podunajskej nížiny Bratislava, Pezinok, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Senec, Galanta, Šaľa, Dunajská Streda, Nitra, Levice, Nové Zámky, Komárno. Na východe sú to okresy na juhu Košice – mesto, Košice – okolie, Trebišov a na krajnom východe Michalovce, Sobrance, Humenné, Snina, Medzilaborce.

Na zvyšnom území Slovenska v rovnakom čase platí 1. stupeň výstrahy pred dažďom.

Celú nedeľu hasiči odstraňovali popadané stromy, stĺpy aj strechy

Odstraňovanie popadaných stromov, stĺpov elektrického vedenia či častí strešných konštrukcií najčastejšie zamestnávali v nedeľu hasičov, ktorí pre nepriaznivé počasie zasahovali až 250-krát. Kritická situácia bola podľa hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvie Jančovičovej v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

V Bratislavskom kraji mali hasiči počas 24 hodín viac ako sto výjazdov a v samotnej Bratislave pomáhali v 70 prípadoch. Počas bežných dní pritom zasahujú v hlavnom meste do desaťkrát. Hasiči odstraňovali popadané stromy v mestskej časti Ružinov, v Petržalke a Lamači odčerpávali vodu zo zatopených garáží. Ako informovala Jančovičová, táto situácia pretrváva do súčasnosti a hasiči neustále evidujú nové zásahy.

V Banskobystrickom kraji bola najzložitejšia situácia v okrese Rimavská Sobota, kde náhle narástla výška hladín vodných tokov. V noci museli pre popadané stromy uzavrieť cestu II. triedy v okresoch Lučenec a Revúca. V Košickom kraji odstraňovali hasiči následky veľkého množstva zrážok počas celého dňa. Vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zaplavených priestorov. Zo zatopených oblastí evakuovali takmer 200 osôb. V postihnutých oblastiach zaplavilo cesty, záhrady a rodinné domy. Situáciu monitorovala krajská povodňová komisia. Na toku Trnávka dochádzalo k priesakom na hrádzi. V obciach Sečovce, Michaľany a Borša museli uzavrieť niektoré cesty. Naďalej ostávajú ohrozené obce Veľaty, Veľký Horeš, Čerhov, Michaľany, Černochov, Hrčeľ, Borša, Malá Tŕňa, Cejkov, Kazimir, Kašov, Bara, Sečovce, Zemplínska Nová Ves a Nový Ruskov.

V Nitrianskom kraji mali hasiči 57 výjazdov, odstraňovali najmä popadané stromy. V Žilinskom kraji bolo 17 a v Trenčianskom 11 výjazdov. V Trnavskom kraji hasiči zasahovali 18-krát. Pre nepriaznivé počasie zaplavilo cestu medzi Podbrančom a Hornou Dolinou. V Prešovkom kraji hasiči odstraňovali popadané stromy na cestách v oblasti Vysokých Tatier, počas služby ich odstránili do štyridsať.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať