Secesné Gymnázium pri Modrom kostolíku má staronovú tvár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: ASB

O rekonštrukcii Gymnázia na Grösslingovej ulici porozprával architekt Peter Bouda, ktorý sa podieľa aj na rekonštrukcii areálu Bratislavského hradu.

Aké kontúry má genéza realizácie rekonštrukcie gymnázia na Grösslingovej ulici?

Už takmer 25 rokov bývam neďaleko gymnázia. Denne som obdivoval túto krásnu stavbu a čakal na príležitosť pomôcť pri jej obnove. Tá príležitosť prišla vo chvíli, keď Bratislavský samosprávny kraj vypísal verejné obstarávanie na rekonštrukciu budovy. Náš ateliér získal zákazku na projekt a začali sa prípravné práce, inventarizácia hodnotných článkov, umeleckohistorický a stavebnotechnický prieskum a diskusie s riaditeľkou školy o lokalitnom programe a našej koncepcii návrhu. S projektom sme sa ponáhľali, lebo škola mala zapožičané náhradné priestory len na dva roky.

Bez názvu
Foto: ASB

Gymnázium patrí k vrcholným dielam slávneho maďarského architekta Ödöna Lechnera. Čím toto gymnázium vynikalo v čase svojho vzniku?

Gymnázium bolo v čase svojho vzniku centrom vzdelanosti v oblasti prírodných vied a bolo vybavené napríklad prvým röntgenovým prístrojom, digestormi v laboratóriách atď. Vynikalo úžasným výtvarným stvárnením fasád aj interiéru s množstvom umelecky a remeselne zvládnutých detailov. Prehľadná dispozícia, konštrukcia a forma zjednotili dielo do harmonicky pôsobiaceho a štýlovo jednotného a čistého celku.

V akom stave bolo gymnázium pred rekonštrukciou a aký bol váš prístup?

Stavebnotechnický stav budovy gymnázia bol pred rekonštrukciou veľmi zlý. Vonkajšie a vnútorné omietky, ako aj murivá devastovalo pôsobenie vlhkosti. Náš prístup bol pomerne jednoduchý – dielo sme chceli očistiť od všetkých nevhodných nánosov, ktoré sa na stavbu nabalili počas sto rokov existencie školy. Boli to prístavby, prestavby a množstvá potrubných vedení a káblov. V spolupráci s odborníkom na stavebnú fyziku sme museli navrhnúť účinnú sanáciu proti vlhkosti.

Prečo to bolo dôležité?

Išlo o kľúčovú záležitosť, lebo stavba má množstvo nechránených detailov vystavených priamo účinkom dažďa. Navrhnutím nového suterénu pod dvorom sa nám podarilo uvoľniť niektoré priestory v pôvodnom polozapustenom suteréne, z ktorého sa opäť stal funkčný, vzdušný a presvetlený priestor.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať