Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: vpotravinarstve.sk
8. júna 2018 14:33 Agro od SITASITA

SaS vyzýva Matečnú, aby začala diskusiu o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020

Téma Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie rokov 2021 až 2027 nemá byť podľa strany SaS výhradnou záležitosťou ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a strany SNS.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby začala celospoločenskú diskusiu o Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) po roku 2020 so všetkými zainteresovanými subjektmi. Podľa strany SaS ide totiž o závažný dokument, ktorý ovplyvní poľnohospodárstvo po reforme na ďalších sedem rokov, a preto nastavenie pravidiel pre farmárov a potravinárov sa netýka výlučne strany SNS, ktorá riadi agrorezort. Informovala o tom tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová na konferencii s názvom Spoločná poľnohospodárska politika EÚ.

„Vyzývame ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby predložila oficiálne rámcové stanovisko Slovenskej republiky k SPP pre roky 2021 až 2027 pre rokovania v Bruseli. Zároveň žiadame informácie, s kým bol návrh stanoviska prerokovaný, kto ho schválil a z akých podkladov pri príprave tohto stanoviska rezort pôdohospodárstva vychádzal,“ povedala Jarmila Halgašová. Nastavenie pravidiel pre farmárov a potravinárov sa podľa nej netýka výlučne strany SNS, pod ktorej vedením sa rezort pôdohospodárstva a na ňom závislé inštitúcie v súčasnosti nachádzajú. „Strana SNS si nemôže uzurpovať právo rozhodovať o nastavení pravidiel pre obdobie po parlamentných voľbách. Celospoločenské a odborné záujmy je potrebné povýšiť nad politické,“ pokračovala Halgašová.

Pomôcť by mohla aj Európska komisia

Celospoločenská diskusia o reforme SPP sa stále na Slovensku podľa Halgašovej nezačala. Strana SaS preto verejne žiada Európsku komisiu, aby sa zhostila úlohy nadstraníckeho a odborného vedenia diskusie o budúcnosti SPP na Slovensku. „Rozumieme tomu, že prevziať zodpovednosť za rezort pôdohospodárstva nemôžu, ale pre stabilizáciu odvetvia, jeho rozvoj, ako aj pre zamedzenie zneužívania finančných prostriedkov sú otvorená diskusia a konsenzus veľmi dôležitými nástrojmi. Veríme, že Európska komisia by dokázala dôstojne zabezpečovať nielen prísun všetkých dôležitých a aktuálnych informácií o vývoji budúcej SPP, ale aj nestrannú diskusiu za účasti všetkých zainteresovaných strán,“ dodala Halgašová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies