Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3127785_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
30. januára 2018 15:09 Legislatíva od SITASITA

SaS predloží pozmeňujúci návrh k náhradným pozemkom

Pozmeňujúci návrh by mal predĺžiť lehotu na predkladanie žiadostí o náhradné pozemky a naopak skrátiť následný proces schvaľovania.

Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová a budúci poslanec za SaS Radoslav Pavelka vyzvali ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú na predĺženie termínu predkladania žiadostí o náhradné pozemky do konca roka 2018 a zároveň na skrátenie času k následnému rozhodovaniu o pridelení takýchto pozemkov z dvoch rokov na 30, maximálne 60 dní. Predstavitelia SaS o tom informovali v utorok na brífingu. Strana Sloboda a Solidarita chce tieto výzvy zapracovať do pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o pozemkových spoločenstvách na prebiehajúcej parlamentnej schôdzi.

„Desiatkam tisícom ľudí hrozí, že v krátkej dobe prídu o pozemky a pôdu, na ktorej dlhodobo pôsobia. Ministerka Matečná povedala, že poupratuje situáciu s náhradnými pozemkami. Teraz majú všetci čas do 28. februára 2018 opätovne požiadať o ich užívanie. Ide o 341 000 hektárov lukratívnej úrodnej pôdy v južnej časti Slovenska, v okresoch Levice, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Komárno a Rimavská Sobota. Upratovanie pozemkov je vo veľmi expresnom čase, čo môže poškodiť veľmi veľa ľudí,“ povedala tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

SaS požaduje zmenu termínov

Poslankyňa Anna Zemanová vidí za krátkou lehotou na predkladanie žiadostí vedľajšie záujmy, upozorňuje aj na nedostatočnú informovanosť o lehotách. „Myslíme si, že na nejakú časovú tieseň nie je dôvod a navyše ľudia nemajú potrebné informácie. Za týmto ponáhľaním môžu byť vedľajšie záujmy s týmito pozemkami, napríklad záujem developerov o tieto lukratívne časti Slovenska“, uviedli zátupcovia SaS.

Strana Sloboda a Solidarita chce pozmeňujúcim návrhom zmeniť lehotu predkladania žiadostí na 17 mesiacov do konca roka 2018. Poľnohospodári tak podľa strany získajú viac času na podanie žiadosti. „Poľnohospodári pracujú na týchto pozemkoch približne 26 rokov, no lehota, za ktorú si majú uplatniť predĺženie a požiadať o pozemky je len pol roka od septembra 2017 do februára 2018. Naopak, okresné úrady majú až dva roky na to, aby o žiadostiach rozhodli, a to do decembra 2020. SaS chce, aby sa táto lehota následného správneho konania skrátila na 30, maximálne 60 dní,“ ozrejmila Zemanová.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v reakcii na vyjadrenia strany SaS vyzvalo občanov, ktorí užívajú náhradné pozemky a spĺňajú kritériá na ich užívanie do budúcnosti, aby sa riadili naďalej usmerneniami okresných úradov, nakoľko tvrdenia SaS nie sú správne. „Odborníci z SaS preukázali neznalosť problematiky a náhradné užívanie si dokonca poplietli s reštitučnými náhradami. Pri postupovaní podľa ich rád tak hrozí, že občania budú pri žiadostiach o ďalšie užívanie postupovať nesprávne,“ upozornilo v stanovisku Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies