REGLING: Krach eura je nepredstaviteľný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klaus Regling
Klaus Regling sa domnieva, že euroval by v prísnejšej podobe mal existovať natrvalo. Foto: n-tv.de

BERLÍN 25. novembra (WEBNOVINY) – Klaus Regling, šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho pod názvom euroval, považuje riziko rozpadu eurozóny za nulové. Euro tento týždeň oslabilo po tom, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová zalarmovala trhy vyhlásením, že spoločná európska mena sa nachádza v „mimoriadne vážnej“ situácii. „Situácia je samozrejme vážna,“ povedal Regling pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Bild v reakcii na Merkelovej vyjadrenia. Na otázku, či sa eurozóna môže rozpadnúť, však šéf eurovalu odpovedal, že „nebezpečenstvo je nulové“ a krach eura „nepredstaviteľný“.

„Žiadna krajina sa nevzdá eura dobrovoľne; pre slabšie krajiny by to bola ekonomická samovražda, podobne pre silnejšie krajiny. A politicky by Európa bez eura mala iba polovicu svojej hodnoty,“ zdôraznil Regling.

Európsky fond finančnej stability disponuje sumou 440 mld. eur. O dlhopisy eurovalu garantované členskými štátmi eurozóny majú podľa Reglinga veľký záujem najväčší svetoví investori vrátane štátnych investičných fondov, centrálnych bánk, komerčných bánk, poisťovní a dôchodkových spoločností.

Euro podľa Webera prežije súčasnú krízu

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber vyjadril v stredu presvedčenie, že euro prežije súčasnú krízu. Prostriedky v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) známom ako euroval, v ktorom sa v súčasnosti nachádza 750 mld. eur, podľa neho viac ako postačujú na odvrátenie špekulatívnych úrokov proti spoločnej európskej mene. Weber, ktorý je zároveň guvernérom nemeckej centrálnej banky, zároveň odmietol možnosť návratu k nemeckej marke s tým, že alternatíva k spoločnej euru neexistuje. „Nemôžme dopustiť, aby trhy spochybňovali tento obrovský krok vpred,“ povedal Weber v súvislosti so spoločnou európskou menou, ktorá existuje od roku 1999.

Írsko, ktoré ako druhý členský štát EÚ po Grécku požiadalo o medzinárodnú pomoc pri riešení dlhových problémov, v stredu predstavilo štvorročný plán úspor s cieľom financovať náklady ozdravenia bánk a splniť podmienky spojené so záchranným programom. Obavy, že dlhová kríza po Írsku zasiahne ďalšie krajiny eurozóny, napríklad Portugalsko alebo Španielsko, otriasli dôverou v euro a v posledných dňoch viedli k prudkému výpredaju spoločnej európskej meny.

Problémy Írska sú riešiteľné, tvrdí Makúch

Problémy Írska nie sú príjemné, ale sú riešiteľné a pokles eura na dvojmesačné minimum nie je „nijakou drámou“, povedal člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch. „Írsky problém nie je príjemný, ale dá sa riešiť,“ konštatoval Makúch vo štvrtok na podnikateľskej konferencii v Bratislave. Guvernér slovenskej centrálnej banky dodal, že euro je mierne nadhodnotené, ale ide o stabilnú, silnú menu. „Pokiaľ ide o euro, som z dlhodobého hľadiska optimista,“ poznamenal Makúch.

Makúch ďalej uviedol, že v eurozóne sa očakáva postupné, ale nerovnomerné zotavovanie. „Zotavovanie sa považuje za postupné, ale nerovnomerné,“ povedal. Medzi rizikami pre výhľad ekonomiky podľa jeho slov môžu byť vyššie ako očakávané dlhodobé úrokové miery. Inými rizikami sú opatrenia na ďalšie sprísnenie fiškálnej politiky a zvyšovanie daní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováAxel WeberJozef MakúchKlaus Regling