Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SITA
15. novembra 2016 15:23 Naše potraviny od vPotravinarstve.skSITA

Rada ministrov EÚ schválila kvóty pre hlbokomorský rybolov

Rada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo EÚ v pondelok jednohlasne schválila kvóty pre hlbokomorský rybolov.

Rokovanie viedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Ministri sa na rokovaní zaoberali aj nákazami zvierat a vtáčou chrípkou, informoval o tom hovorca agrorezortu Vladimír Machalík.

Znížili výlov niektorých druhov rýb

„Touto jednohlasnou dohodou sa nám podarilo spojiť Európu v udržateľnejšom riadení hlbokomorských populácií rýb. Výlov niektorých druhov sme znížili, aby sa mohli zregenerovať a v dlhodobom meradle tak mohli byť lovené aj v budúcnosti,“ zdôraznila ministerka Matečná.

Kvóty pre hlbokomorský rybolov sa stanovujú v dvojročných intervaloch, tentoraz boli schválené pre obdobie rokov 2017 až 2018. Kvóty sa podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) týkajú hlbokomorských druhov žralokov a hlbokomorských populácií rýb ako pagela bledá, stuhochvost čierny, mieňovec európsky a ďalšie.

Ministri rokovali aj o vtáčej chrípke

Ministri rokovali aj o šíriacich sa chorobách zvierat ako je africký mor ošípaných, ktorý šíria najmä diviaky, nodulárnej dermatitíde hovädzieho dobytka a vtáčej chrípke.

Práve vtáčia chrípka H5N8, ktorú šíria neskoro migrujúce divé vtáky, je podľa Machalíka aktuálna téma a zaoberá sa ňou aj Európska komisia. Dotknuté sú viaceré krajiny ako Maďarsko, Rakúsko a Nemecko už zriadilo krízovú komisiu.

MPRV tiež ubezpečilo, že na Slovensku zatiaľ žiadny nález zaznamenaný nebol. Agrorezort aj Štátna veterinárna a potravinová správa SR situáciu sledujú a vykonávajú intenzívne kontroly u dodávateľov, uzavrel Machalík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies