Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2018 15:26 Agro od SITASITA

Premiér požiada Matečnú o zverejnenie zoznamu udelených agrodotácií

Zoznam by mal rezort pôdohospodárstva podľa Petra Pellegriniho poskytnúť do konca mája.

Predseda vlády Peter Pellegrini požiada ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú o rozsiahly zoznam udelených agrodotácií. Zoznam má obsahovať údaje o výmerách pôdy, podnikoch, osobách, ako aj to, na aké účely, akým spôsobom a koľko peňazí jednotlivé subjekty v agrodotáciách dostali. Premiér chce prostredníctvom zoznamu čo najskôr objasniť situáciu so zneužívaním agrodotácií. Premiér o tom informoval v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov SR.

„Chcem požiadať rezort pôdohospodárstva o jednotný zoznam s nasledovnými číslami – všetky výmery, na ktoré sa dávajú dotácie, všetky podniky alebo samostatne hospodáriace osoby. Chcem aj zoznam ľudí, ktorí poberajú dotácie len na svoje rodné číslo, vôbec nehospodária, len vlastnia nejakú výmeru. Chcem, aby bol tento zoznam čo najviac verejný, a aby sme v ňom uviedli presne aký subjekt, ako, koľko a na čo v podporách dostal. Tým dosiahneme prehľadné štatistiky, koľko máme na Slovensku ľudí, ktorí len pôdu vlastnia, len na ňu berú dotácie a neprodukujú ani cent žiadnej poľnohospodárskej výroby a neprispievajú ani jedným eurom k potravinovej sebestačnosti SR, ktorá je tak kritizovaná. Verte, že ten zoznam bude veľmi zaujímavý,“ povedal v pondelok Peter Pellegrini.

Údaje k dispozícii podľa premiéra sú

Premiér je presvedčený, že údaje, ktoré požaduje, má ministerstvo k dispozícii. Existuje však skupina ľudí, ktorá podľa neho systém obchádza a dáta neposkytuje. „Je veľkou chybou, že je tu určitá skupina ľudí, ktorá nemusí dávať ani tieto dáta. Viem to od poľnohospodárov. Preto ich budeme musieť požiadať formou dotazníkov o uverejnenie týchto dát. Tak, aby sme presne vedeli, kto tie milióny na Slovensku poberá a čo seriózne za ne robí. Ja tie údaje veľmi rád zverejním,“ doplnil predseda vlády.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na vyjadrenia predsedu vlády uviedlo, že už v súčasnosti zverejňuje všetky podpory všetkých žiadateľov a je možné si ich vyhľadať na internetovej stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Zoznam podpôr sa snaží PPA ešte rozšíriť, no to, akú bude mať podobu, záleží aj na pravidlách EÚ. „Pôdohospodárska platobná agentúra pracuje na zverejnení rozšíreného zoznamu žiadateľov o priame platby, ktorý bude obsahovať aj zoznam deklarovaných komodít a zvierat. Predpokladáme, že tento krok prinesie väčšiu transparentnosť a informovanosť verejnosti, o čo sa súčasné vedenie agrorezortu intenzívne snaží. Upozorňujeme však, že vzhľadom na pravidlá EÚ bude mať tento zoznam len informatívny charakter, preto sa snažíme pravidlá Európskej únie zmeniť,“ povedal štátny radca Ministerstva pôdohospodárstva SR Michal Feik.

Pellegrini mieni rokovať len s poctivými farmármi

Peter Pellegrini sa tiež vyjadril, že pri svojich rokovaniach s poľnohospodármi sa bude rozprávať iba s tými, ktorí reálne na Slovensku produkujú potraviny, obrábajú pôdu a zamestnávajú ľudí. S tými, ktorí poberajú len dotácie a z nich žijú, sa stretávať nebude. „Dokým nenarobíme poriadok s dotáciami, dovtedy budeme lamentovať nad potravinovou sebestačnosťou,“ uzavrel premiér. Chce, aby sa dáta zozbierali do konca mája a tento termín osobne predostrie aj ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies