Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractor 340392_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
31. mája 2018 9:50 Agro od SITASITA

Poľnohospodárstvu chýbajú mladí farmári, tvrdí Slovenské farmárske družstvo

Poľnohospodárstvo na Slovensku momentálne podľa SFD nepatrí k odvetviam ekonomiky, do ktorých by sa mladí ľudia hrnuli.

Poľnohospodárom na Slovensku čoraz viac chýbajú mladí ľudia v sektore a obávajú sa toho, kto v ňom bude pracovať o desať rokov. V súčasnosti totiž až štyria z desiatich farmárov budú o desaťročie v dôchodkovom veku. Poľnohospodárstvo tak patrí jednoznačne medzi najviac prestarnuté oblasti našej ekonomiky. Informovalo o tom vo štvrtok Slovenské farmárske družstvo (SFD) v tlačovej správe.

„Až 40 % zamestnancov agrosektora je v súčasnosti vo veku nad 50 rokov. V prípade iných odvetví slovenského hospodárstva je podiel zamestnancov vo veku nad 50 rokov nižší, pohybuje sa v rozpätí 10 až 30 %,“ vysvetlila momentálny stav analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. Vzhľadom na fakt, že o 10 rokov budú títo zamestnanci v dôchodkovom veku, alebo sa k nemu budú približovať, má podľa Sadovskej otázka, kto bude pracovať v poľnohospodárstve o 10 rokov, svoje opodstatnenie. Aj samotný manažment agropodnikov pôsobiacich na Slovensku si túto otázku kladie podľa analytičky SFD čoraz častejšie.

Mladí sa do poľnohospodárstva nehrnú

Poľnohospodárstvo momentálne podľa SFD nepatrí k odvetviam ekonomiky, do ktorých by sa mladí ľudia hrnuli. „Záujem o stredné školy s týmto zameraním z roka na rok klesá. Nízky záujem o poľnohospodárske odbory mal za následok zánik alebo zlučovanie škôl, inde zase zmenu obsahu štúdia. V niektorých prípadoch prívlastky v názve škôl potravinárska či poľnohospodárska vymizli, nakoľko už nevystihovali ich skutočné zameranie. V praxi ale absolventi poľnohospodárskych odborov či škôl chýbajú. A hoci je dnes počet poľnohospodárskych podnikov nižší ako pred revolúciou, o kvalifikovaných zamestnancov sa družstvá doslova bijú,“ dodala k situácii Eva Sadovská.

Slovenské farmárske družstvo (SFD) je slovenský holding, ktorý vlastní poľnohospodárske podniky zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu po celom Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú prosperitu a finančnú stabilitu. SFD zavádza moderné metódy riadenia do poľnohospodárstva a tak napĺňa svoju víziu stať sa lídrom v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies