Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractor 2952499_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
31. januára 2018 14:24 Agro od SITASITA

Do poľnohospodárstva sa má cez zelenú naftu dostať podpora 30 mil. eur

Ministerstvo financií má v najbližších dňoch uvoľniť pre rezort pôdohospodárstva dodatočných 30 mil. eur. Projekt zelenej nafty však musí byť nastavený tak, aby nebol zo strany Európskej komisie považovaný za neoprávnenú štátnu pomoc.

Cez systém zelenej nafty, ktorého zavedenie avizuje vládna koalícia, by sa malo k poľnohospodárom dostať zatiaľ 30 mil. eur. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico po stredajšom stretnutí koaličných partnerov. Ako dodal, avizovaný systém podpory poľnohospodárov by mal umožniť umiestňovať zdroje najmä do oblastí agrosektora, v ktorých je perspektíva vzniku nových pracovných miest. Projekt zelenej nafty však musí byť nastavený tak, aby nebol zo strany Európskej komisie považovaný za neoprávnenú štátnu pomoc.

Rozhodnutie koalície oceňuje aj predseda SNS Andrej Danko. Práve jeho strana je totiž za sektor poľnohospodárstva zodpovedná. Zároveň však avizuje, že s podporou poľnohospodárov a potravinárov chcú ísť ďalej. „Pokračujú rokovania o systéme zdaňovania obchodných reťazcov. Či už formou dane z obratu, či tlaku, aby sa financie dostávali do kolečka pomoci potravinárom, ktorých často tieto obchodné reťazce deptajú alebo obchádzajú,“ naznačil šéf koaličnej SNS.

Projekt zelenej nafty potvrdil aj Peter Kažimír   

Posunutie projektu zelenej nafty na podporu poľnohospodárskej prvovýroby do realizačnej fázy oznámili už v utorok minister financií Peter Kažimír spolu s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou. Pri aplikácii projektu nemá ísť o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba.

“Sledujeme tým udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu. Pomôžeme konkurencieschopnosti našich producentov potravín, a tiež očakávame vyšší podiel domácich potravín na pultoch obchodov,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná po utorňajšom rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom.

Sumu avizovanú premiérom Robertom Ficom v stredu po rokovaní koaličných lídrov minister financií potvrdil. „Potvrdzujem, že uvoľníme v najbližších dňoch 30 mil. eur pre kapitolu pôdohospodárstva,“ vyhlásil na tlačovej konferencii s tým, že možnosť podpory poľnohospodárstva umožňuje najmä pozitívny hospodársky vývoj. Už v pondelok by pritom mal jeho rezort zverejniť novú makroprognózu, ktorá by mala priniesť pozitívne správy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies