Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Traktorfarma.jpg
Pixabay.com
4. mája 2018 11:51 Agro od SITASITA

Poľnohospodári vyjdú na cesty protestovať traktormi

Poľnohospodárske stroje zaplnia cesty po celom Slovensku.

Poľnohospodári v piatok popoludní budú jazdou na traktoroch a ďalších poľnohospodárskych strojoch protestovať. Pripoja sa tak k protestom Za slušné Slovensko. Ako organizátori uvádzajú na sociálnych sieťach, predbežne vyjdú na zhruba dvadsiatku ciest po celom Slovensku.

Na západe krajiny to budú cesty Drietoma – Trenčín – Nové Mesto nad Váhom, Bolešov – Dubnica nad Váhom – Trenčianska Teplá – Trenčín – Nové Mesto nad Váhom, Nitra – Nové Zámky a späť po ceste 64, Levice – Nový Tekov – Kalná nad Hronom – Levice, Rajec – Žilina, Terchová – Žilina, Komárno – Nové Zámky, Sereď – Dolná Streda – smer Dunajská Streda – Jahodná – Dolny Bar – Trhová Hradská, a Medveďov – Veľký Meder – Dunajská Streda – Šamorín – Dunajská Lužná – Štvrtok na Ostrove – Lehnice – Dunajská Streda.

Traktorový protest povedie na strednom Slovensku po trasách Sklené – Kremnické Bane – Kremnica, Krupina – Zvolen, Detva – Zvolen, Zvolen – Banská Bystrica, Slovenská Ľupča – Banská Bystrica a po samotnej Banskej Bystrici. Na východnom Slovensku sa traktory budú pohybovať po cestách Spišská Belá – Kežmarok – Veľká Lomnica – Poprad – Kežmarok, Košice – Prešov, Michalovce – Trebišov a Tarnov – Bardejov – Dlha Lúka – Kľušov.

Farmári predostreli viacero požiadaviek, ktoré zatiaľ neboli naplnené

Poľnohospodári žiadajú vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov. Taktiež chcú, aby parlament prijal zákon, kde bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Medzi ich ďalšími požiadavkami je aj zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, ako to bolo v minulosti.

Požadujú tiež prehodnotiť či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári. Chcú tiež, aby Poľnohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní. Napokon je to požiadavka vytvoriť tzv. Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Rezort by vychádzal a opieral sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch o tento orgán. Poľnohospodári by tak lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík, uvádzajú organizátori protestu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies