Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Milk 2474993_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
9. mája 2018 15:40 Firmy od SITASITA

PMÚ potvrdil pokuty vo výške 10,27 mil. eur pre Rajo a jeho odberateľov

Pokuta sa týka oblasti dodávok a predaja mliečnych výrobkov.

Rada Protimonopolného úradu SR (PMÚ) potvrdila prvostupňové rozhodnutie PMÚ, ktorým uložil pokuty spoločnosti Rajo a jej odberateľom – obchodným reťazcom CBA Slovakia, COOP Jednota Slovensko, Diligentia R.C, Kaufland, Terno Group, Billa, Retail Value Stores a Tesco Stores. Celková výška uložených pokút dosahuje zhruba 10,27 milióna eur. Podľa PMÚ sa v čase od 28. mája 2009 do 28. februára 2014 spomínané firmy dopustili protisúťažného správania vo forme vertikálnych dohôd obmedzujúcich hospodársku súťaž. Úrad o tom informoval v stredu v tlačovej správe.

Spoločným cieľom dotknutých subjektov malo byť podľa PMÚ určenie cien pre ďalší predaj (tzv. RPM, resale price maintenance) v oblasti dodávok a predaja produktov značky Rajo v kategóriách mlieko, maslo, smotana pre koncových spotrebiteľov na území Slovenskej republiky. „Takéto dohody sú podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže v znení účinnom do 30. 6. 2014 a podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie zakázané,“ uviedol v stanovisku Protimonopolný úrad SR.

Rozdielna výška pokút pre odberateľov

Výšky pokút, ktoré prvostupňový orgán úradu uložil všetkým účastníkom konania, rada úradu potvrdila. „Jednotlivé pokuty boli stanovené podľa závažnosti porušenia, a to vo výške 5 % z relevantného obratu a tá bola následne prenásobená počtom rokov porušovania, teda jeden rok v prípade účastníka konania Diligentia R.C. a päť rokov v prípade ostatných účastníkov konania. V prípade spoločnosti Billa bola takto určená pokuta úradom znížená o 50 % na základe úspešného procesu urovnania,“ dodal PMÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies