Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Branislav Bibel
24. mája 2018 16:07 Agro od SITASITA

Opozícia začala na mimoriadnej schôdzi s odvolávaním ministerky Gabriely Matečnej

Ministerka pôdohospodárstva čelí odvolávaniu opozície pre pochybné prerozdeľovanie priamych platieb a osobné zlyhania v pozícii ministerky pôdohospodárstva alebo ešte predtým v pozícii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu, tvrdí opozícia.

Na mimoriadnej schôdzi parlamentu sa vo štvrtok začalo odvolávanie podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej, ktorej návrh na vyslovenie nedôvery podpísalo viac ako 40 opozičných poslancov. Tí vyčítajú ministerke najmä pochybné prerozdeľovanie priamych platieb z EÚ, pochybenia vo funkcii ministerky alebo ešte predtým vo funkcii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu a uprednostňovanie oligarchov v agrosektore. Do rozpravy sa vo štvrtok písomne prihlásilo 10 poslancov.

„Posledné kauzy ukazujú, že ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná je pre slovenské poľnohospodárstvo a poľnohospodárov rizikom, nemá morálny kredit viesť rezort a je nielen politicky, ale v niektorých prípadoch aj trestnoprávne zodpovedná za subvenčné podvody v systéme prideľovania agrodotácií,“ odôvodnila vyslovenie nedôvery poverená členka skupiny poslancov Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

Ďuriš Nicholsonová vo svojom odôvodnení spomenula aj ďalšie výhrady, ktoré uviedli opoziční poslanci vo svojom návrhu na odvolanie, a to, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov pre SR v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, zaviedla podvodné praktiky ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, podporuje oligarchov a ohrozuje budúce zdroje Slovenskej republiky na regionálny rozvoj.

Vláda si ministerku zastáva

Pred rozpravou vystúpil so stanoviskom za vládu jej podpredseda a minister životného prostredia László Sólymos, ktorý pripomenul kroky ministerky Gabriely Matečnej počas jej pôsobenia v agrosektore. Zároveň konštatoval, že vláda stojí za ministerkou. „Vláda SR toto odvolávanie vníma ako vytĺkanie politického kapitálu a nesúhlasí s vyslovením nedôvery ministerke Gabriele Matečnej. Ministerka Matečná od roku 2016 vykonala mnoho pozitívnych činov v rezorte, ako zvýšenie transparentnosti, zavedenie množstva potrebných noviel zákonov, vykonala spolu s rezortom množstvo kontrol, spustila projekt národného potravinového katalógu a projekt chcem dodávať. Ministerka tiež bojuje proti nelegálnej ťažbe dreva a podporuje slovenských poľnohospodárov a ovocinárov. Na európsku pôdu zas priniesla tému dvojakej kvality potravín,“ povedal Sólymos.

K pochybeniam, ktoré vyplávali v posledných týždňoch na povrch, Sólymos uviedol, že ministerka podala trestné oznámenia a vyvodila personálnu zodpovednosť. Slovensko má podľa Sólymosa patriť v pochybeniach s priamymi platbami ku krajinám EÚ s najnižšími číslami. „Vo väčšine prípadov, v ktorých sa pochybilo, ide o individuálne zlyhania. V prípade pochybenia priamych platieb, ktoré organizuje Pôdohospodárska platobná agentúra, Slovensko patrí k popredným krajinám EÚ s minimálnym pochybením na úrovni 0,55 %. Ministerka v prípade niektorých pochybení už podala trestné oznámenia a vyvodila personálnu zodpovednosť,“ dodal Sólymos.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies