Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
32293692_10208885587735808_3567440294649528320_n.jpg
Foto: vpotravinarstve.sk
19. júla 2018 23:55 Agro od SITASITA

OĽaNO a SaS zvolávajú pôdohospodársky výbor pre vážnu situáciu v agrorezorte

Podnetom na zvolanie mimoriadneho výboru NR SR pre pôdohospodárstvo majú byť aj pondelkové zistenia a výroky generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o zlom stave slovenského agrosektoru.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) začali zbierať podpisy na zvolanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Na výbore by mala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná reagovať na výroky generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o pochybeniach, ktoré sa týkali trestných oznámení farmárov z východného Slovenska. Generálny prokurátor totiž tvrdí, že za sporné agrodotácie, ktoré na východnom Slovensku poberajú špekulanti, je zodpovedná ministerka Matečná, pretože Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá podpory vypláca, spadá pod jej rezort. Uviedla to vo štvrtok na brífingu poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

„Ak sa v súčasnosti problémy s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a agrodotáciami nevyriešia, hrozí nám, že PPA príde o akreditáciu a podobný problém ako v rezorte školstva, kde sú pozastavené výzvy, môžeme mať aj v rezorte pôdohospodárstva, čo by poškodilo všetkých poctivo a tvrdo pracujúcich farmárov. Preto chceme, aby sa ministerka Matečná prišla na výbor zodpovedať poslancom a ľuďom, a aby ukázala, aké konkrétne opatrenia urobila na odstránenie podvodov, korupcie a nespravodlivosti, ktorá sa týmto ľuďom v agrosektore deje,“ povedala Remišová.

Požadujú vyvodenie zodpovednosti

OĽaNO a SaS tiež informovali, že naďalej požadujú od ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej vyvodenie osobnej aj personálnej zodpovednosti za zneužívanie agrodotácií. V prípade potreby sú odhodlaní podať návrh na vyslovenie nedôvery ministerke aj po druhýkrát. „Na celý problém a škandál so zneužívaním agrodotácií je potrebné pozerať v dvoch rovinách. Či už z pohľadu osobného zlyhania ministerky Matečnej a zlyhania konkrétnych úradníkov, za ktorých ako ministerka osobne zodpovedá, alebo zo systémového zlyhávania polície a prokuratúry voči farmárom na východe Slovenska, o ktorom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár,“ povedal podpredseda SaS a poslanec NR SR Ľubomír Galko.

Na zvolanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie je potrebné zozbierať päť podpisov, čo by podľa poslanca za OĽaNO Jána Budaja nemal byť problém ani počas parlamentných prázdnin. „Potrebný počet podpisov zoženieme ešte dnes. Samozrejme chceme, aby výbor bol uznášaniaschopný, preto navrhneme termín, ktorý bude najreálnejší pre účasť zainteresovaných poslancov. Určite chceme, aby to bolo čo najskôr. Letné obdobie nie je na to, aby sa zamietli veci pod koberec, ale aby sa riešili,“ zakončil brífing Budaj.

Hovorca ministerstva pôdohospodárstva SR Vladimír Machalík v reakcii na brífing uviedol, že na ňom zaznelo zo strany opozície veľké množstvo nesprávnych a mylných informácií, ktoré je potrebné uviesť na správnu mieru, preto sa ministerka Gabriela Matečná výboru v prípade jeho zvolania zúčastní. „Agrorezort robí množstvo zmien smerom k stransparentneniu poľnohospodárstva ako napríklad historicky prvé zverejnenie poľnohospodárskych plôch pre priame platby pre celú verejnosť, príprava pozemkových úprav v 160 katastrálnych územiach alebo zmeny v poľnohospodárskej a pozemkovej legislatíve v prospech malých farmárov,“ konštatoval Machalík.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies