Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slama.jpg
Foto: Pixabay.com
22. februára 2018 17:33 Agro od SITASITA

Obyvatelia EÚ majú rozdielne názory na Spoločnú poľnohospodársku politiku

Hlavnou prioritou SPP by podľa obyvateľov EÚ malo byť poskytovanie bezpečných, zdravých a kvalitných potravín.

Obyvatelia Európskej únie majú pri hodnotení Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) rozdielne názory a len vyše 60 % z nich verí, že SPP je v prospech všetkých občanov EÚ, nielen poľnohospodárov. Ukázal to najnovší prieskum verejnej mienky Eurobarometer o Spoločnej poľnohospodárskej politike v rámci celej EÚ. Pritom viac ako deväť z desiatich ľudí (92 %) v prieskume uviedlo, že poľnohospodárstvo a vidiecke oblasti sú dôležité pre budúcnosť únie. Informovala o tom Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že prevažná väčšina občanov (55 %) vidí „poskytovanie bezpečných, zdravých a kvalitných potravín“ ako jednu z hlavných povinností poľnohospodárov v každej krajine Európskej únie. Až 62 % respondentov uviedlo, že práve „poskytovanie bezpečných, zdravých a kvalitných potravín“ by malo byť hlavnou prioritou Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

EK ďalej uviedla, že jej rastúci dôraz na príspevok SPP k životnému prostrediu a klimatickým výzvam mohol zapríčiniť, že až 50 % občanov označilo „ochranu životného prostredia a boj proti zmene klímy“ za ďalší hlavný cieľ SPP, čo od posledného obdobného prieskumu v roku 2015 predstavuje nárast o 6 %. Európska komisia dodala, že zvýšenie environmentálnych a klimatických ambícií sa stane kľúčovým prvkom legislatívnych návrhov pre budúcu SPP v čo najkratšom čase.

Informovanosť o SPP ostáva vysoká

Informovanosť o SPP zostáva podľa prieskumu vysoká, keďže viac ako dve tretiny respondentov (67 %) počuli o podpore, ktorú EÚ poskytuje poľnohospodárom jej prostredníctvom. Tento údaj sa podľa EK v posledných dvoch prieskumoch značne zmenil k lepšiemu. Pokiaľ ide o samotnú poskytnutú podporu, 45 % respondentov sa domnieva, že úroveň finančnej podpory poskytnutej poľnohospodárom bola v takej výške, ako bola avizovaná, čo je o 4 % viac ako v roku 2015. Podľa komisie možno nie je prekvapujúce, že takmer polovica respondentov (44 %) uviedla, že by chcela v nasledujúcich 10 rokoch zvýšiť finančnú podporu EÚ pre poľnohospodárov.

Pokiaľ ide o výkonnosť, takmer tri štvrtiny Európanov si myslia, že SPP plní svoju úlohu pri zabezpečovaní stabilného zásobovania potravinami v EÚ, čím podporuje kľúčovú úlohu potravinovej bezpečnosti. Približne 64 % verí, že SPP plní svoju úlohu pri poskytovaní bezpečných a zdravých potravín vysokej kvality a 62 % si myslí, že zabezpečuje trvalo udržateľný spôsob výroby potravín. Veľká väčšina opýtaných uviedla, že každá z troch priorít SPP, t.j. posilnenie úlohy poľnohospodárov v potravinovom reťazci, rozvoj výskumu a inovácií a povzbudenie mladých ľudí pre vstup do poľnohospodárskeho sektora, je dôležitá.

Obyvatelia EÚ požadujú posilniť úlohu poľnohospodárov

Až 84 percent respondentov sa vyjadrilo, že je dôležité rozvíjať výskum a inovácie na podporu agropotravinárskeho sektora a podporilo tvrdenie EK, že „podpora znalostí, inovácií a technológií bude kľúčová pre overenie SPP v budúcnosti“. Rovnaké percento respondentov uviedlo, že je dôležité povzbudiť mladých ľudí, aby vstúpili do poľnohospodárskeho sektora, teda že „obnovenie generácie by sa malo stať prioritou v novom politickom rámci“. K nutnosti posilnenia úlohy poľnohospodárov v potravinovom reťazci sa v prieskume pozitívne vyjadrilo až 88 % respondentov.

Prieskumu Eurobarometer o Spoločnej poľnohospodárskej politike sa zúčastnilo viac ako 28 000 občanov EÚ. Zber dát sa uskutočnil začiatkom decembra 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies