Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spring white 3617617_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
23. októbra 2018 12:06 Legislatíva od SITASITA

Obmedzenie predaja burčiaka termínom od 15. augusta ostáva v platnosti

Návrh SaS na vypustenie odseku v zákone o vinohradníctve a vinárstve, ktorým sa povoľuje predaj burčiaka na Slovensku len v termíne od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka, neprešiel do druhého čítania.

Obmedzenie predaja burčiaka termínom od 15. augusta ostáva pre slovenských vinárov v platnosti. Strane SaS sa totiž nepodarilo návrh novely zákona o vinohradníctve a vinárstve, o ktorom minulý štvrtok rokovali poslanci v prvom čítaní, dostať v utorkovom hlasovaní do druhého čítania. Novelou chceli opoziční poslanci vypustiť zo zákona o vinohradníctve a vinárstve odsek, ktorým sa povoľuje predaj burčiaka na Slovensku len v termíne od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka.

Dôvody predloženia neschváleného návrhu

Dôvodom predloženia návrhu boli podľa SaS klimatické zmeny, ktoré majú za následok skorší nástup slnečných a teplých dní, v dôsledku čoho hrozno dozrieva skôr. „Obmedzenie predaja burčiaka termínom od 15. augusta slovenským vinárom spôsobuje ťažkosti nielen v prípade, ak hrozno dozreje skôr, pretože je potrebné surovinu spracovať. Slovenských spracovateľov hrozna toto časové obmedzenie dostáva zároveň do pozície nekonkurencieschopného súťažiaceho subjektu na trhu, keďže v okolitých štátoch takéto obmedzenie buď nie je, alebo je časovo výhodnejšie,“ uviedli k návrhu jeho predkladatelia Radoslav Pavelka a Anna Zemanová z SaS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies