Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Shopping 2411667_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
26. februára 2018 11:19 Naše potraviny od SITASITA

Na Slovensku v januári podľa analýzy SFD potraviny zdraželi najviac v EÚ

V januári si Slováci za potraviny medziročne priplatili viac až o 6,8 %.

Na Slovensku si kupujúci v januári priplatili za potraviny a nealkoholické nápoje medziročne viac o 6,8 %. Ide tak o najvýraznejšie zdražovanie v rámci celej EÚ, a to už tretí mesiac po sebe. Najviac si pritom Slováci priplatili za vajcia a maslo, naopak aj v úvode roka 2018 sa na pultoch v obchodoch predával lacnejší cukor. Vyplynulo to z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva (SFD), ktorú vypracovalo na základe údajov Eurostatu.

„Na Slovensku v posledných mesiacoch zažívame také zdražovanie potravín, aké tu už dávno nebolo. Po niekoľkých rokoch poklesu alebo iba stagnácie cien potravín sa na sklonku roka 2017 situácia zvrtla a v januári 2018 sme dokonca zaznamenali medziročný nárast ich cien až o 6,8 %. Drahšie potraviny si Slováci všimnú ihneď. Veď tvoria z našich celkových nákladov takmer pätinu,“ povedala analytička Slovenského farmárskeho, družstva Eva Sadovská.

V úvode roka Slováci siahli hlbšie do vrecka najmä kvôli vajciam, ktoré boli medziročne drahšie o 49,5 %, za maslo si našinci priplatili o takmer 37 % viac ako pred rokom a drahšie Slovákov vyšiel aj nákup ovocia, a to o vyše 18 % v porovnaní s januárom 2017. Naopak, za cukor zaplatili v obchodoch približne o 9 % menej ako v úvode uplynulého kalendárneho roka.

Výrazne sa zdražuje aj v ďalších krajinách V4

Medziročný nárast cien o 6,8 % na Slovensku v januári je najvýraznejší v rámci celej EÚ, za nami sa umiestnilo Estónsko (5,6 %) nasledované všetkými našimi susedmi z Visegrádskej štvorky, t. j. Českou republikou (4,5 %), Maďarskom (4,5 %) a Poľskom (4,1 %). V EÚ ako celku sa ceny potravín a nealkoholických nápojov zvýšili o 2,2 %, v eurozóne o 1,7 %. Naopak, zlacňovanie potravín pocítili obyvatelia Grécka (-1,0 %), Írska (-1,6 %) a Cypru (-4,4 %).

„V nasledujúcich mesiacoch očakávame na Slovensku tempo zdražovania potravín a nealkoholických nápojov na úrovni 6,5 % až 7,0 %. Aj naďalej tak budeme patriť medzi tie ekonomiky EÚ, ktoré si za ne priplácajú medziročne najviac. Kým v prípade vajec a masla očakávame v najbližších mesiacoch roka 2018 stabilizáciu cien, v prípade cukru sa domnievame, že jeho cena ešte poklesne,“ dodala Eva Sadovská.

Slovenské farmárske, družstvo vzniklo za účelom vytvorenia silného partnerstva medzi vybranými podnikmi poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu. Poslaním SFD je zavádzať moderné systémy riadenia do poľnohospodárskej prvovýroby.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies