Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Animal 2664504_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
29. marca 2018 12:49 Agro od SITASITA

Na Slovensku sa po roku opäť objavila vtáčia chrípka

Prvý výskyt vtáčej chrípky v tomto roku evidovali veterinári v okrese Galanta.

Na Slovensku sa po roku opäť objavila vtáčia chrípka. Prvý prípad v tomto roku potvrdili štátni veterinári u voľne žijúcich vtákov pri vodnej nádrži Kráľová v okrese Galanta. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), ktoré vyzýva chovateľov k zvýšenej opatrnosti, a podľa ktorého štátni veterinári už v teréne realizujú príslušné opatrenia. Pri vodnej nádrži bol podľa agrorezortu potvrdený vysoko – patogénny typ H5N6 v jednej z piatich nájdených uhynutých čajok, pri ktorej na základe genetickej analýzy pracovníci referenčného laboratória veterinárneho ústavu vo Zvolene zistili, že ide o príbuznosť s izolátmi vírusu pochádzajúceho z Japonska a Taiwanu.

„Vyzývame chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,“ upozornila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „V prípade akýchkoľvek podozrení žiadame chovateľov, aby bezodkladne informovali Štátnu alebo Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Práve vďaka podnetom od občanov a samozrejme mimoriadnemu nasadeniu agrorezortu a štátnych veterinárov sa nám uplynulý rok podarilo pred infekciou vtáčej chrípky ochrániť súkromné chovy a zabrániť tak miliónovým stratám,“ dodala Matečná.

Opatrenia so stanovením monitorovacieho územia

Regionálna veterinárna a potravinová správa SR (RVPS) v Galante v tejto súvislosti podľa MPRV SR nariadila príslušným poľovným združeniam opatrenia so stanovením monitorovacieho územia s okruhom troch kilometrov od miesta nálezu. Taktiež potrebu zvýšeného dohľadu na populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodného vtáctva, následné vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov, spoluprácu s ornitologickými organizáciami a nahlasovaciu povinnosť na RVPS Galanta. Zároveň bol nariadený zákaz lovu voľne žijúceho vtáctva, ako aj zákaz ho iným spôsobom odoberať z voľnej prírody, okrem prípadu, keď je to povolené príslušným orgánom na osobitné účely. V rámci stanovených opatrení je zakázané aj vypúšťanie pernatej zveri zo zajatia do voľnej prírody.

V okolí miesta nálezu/potvrdenia výskytu sa podľa ministerstva pôdohospodárstva nenachádzajú žiadne chovy hydiny. V okruhu troch kilometrov spadá do územia miesta nálezu iba časť jednej obce (Kajal), kde sa okrem súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí nariaďujú aj opatrenia na zabránenie zavlečenia nákazy do chovov, vrátane zamedzenia priameho a nepriameho kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcim vtáctvom, a informovanie verejnosti o nariadených opatreniach.

Nutnosť vykonať preventívne opatrenia

„Vyzývame všetkých chovateľov k zvýšenej opatrnosti. Obranou proti výskytu nákazy v chovoch je prevencia, preto je veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia nariadené štátnou veterinárnou a potravinovou správou,“ uviedol ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš. V rámci preventívnych opatrení, z ktorých sú mnohé súčasťou stále platných mimoriadnych núdzových opatrení, agrorezort upozorňuje hlavne na pravidlá biologickej ochrany chovov, zamedzenie kontaktu voľne žijúcich vtákov s hydinou, krmivom resp. napájacou vodou, zasieťovanie výbehov pre hydinu a predkladanie krmiva hydine pod prístreškom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies