Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: vpotravinarstve.sk
12. októbra 2018 13:44 Agro od SITASITA

MPRV prípravou novej koncepcie pozemkových úprav zakrýva neschopnosť svojho vedenia, tvrdí Sme rodina

Hnutie Sme rodina považuje vyhlásenia agrorezortu o príprave novej koncepcie pozemkových úprav iba za politický alibizmus, pretože ministerstvo je inak v tejto oblasti podľa hnutia nečinné.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) prípravou novej koncepcie pozemkových úprav podľa hnutia Sme rodina iba zakrýva neschopnosť svojho vedenia a vedenia Slovenského pozemkového fondu (SPF). Hnutie prijalo informáciu agrorezortu o príprave dlhodobej koncepcie pozemkových úprav ako ďalší krok z politicky motivovaných PR akcií, ktorých cieľom je preniesť svoju zodpovednosť za nečinnosť v oblasti pozemkových úprav na nastávajúcu vládu. Konštatoval to v piatok expert hnutia Sme rodina pre oblasť pôdohospodárstva Jaroslav Karahuta.

„Pani Matečná mala v rôznych funkciách agrorezortu desať rokov na to, aby prinášala riešenia pozemkových úprav. Pričom za obdobie jej 6,5-ročného pôsobenia v najvyšších funkciách SPF a MPRV, teda od roku 2012, sa v oblasti pozemkových úprav neudialo nič. Od roku 1989 uplynulo 29 rokov, z toho 6,5 roka tvorí takmer štvrtinu obdobia, kedy zodpovednosť za realizáciu pozemkových úprav má Gabriela Matečná,“ ozrejmil Jaroslav Karahuta.

Ukončených iba 12 %

Ukončenie pozemkových úprav je podľa údajov Sme rodina iba na hranici 12 %. Hnutie preto vyhlásenia agrorezortu o príprave novej koncepcie považuje iba za politický alibizmus, ktorým SNS prekrýva neschopnosť svojich členov, v danom prípade ministerky Matečnej, urobiť poriadok v pozemkovom práve a napraviť krivdy, ktoré sa páchajú na vlastníkoch pôdy. „Pozemkový chaos, ktorého šíriteľmi je aj terajšie vedenie MPRV a SPF, prispieva iba agrárnym barónom čerpať dotácie na pôdu, ktorá im nepatrí, a naopak neumožňuje vlastníkom pôdy uplatňovať si ústavné právo v prístupe a možnosti spravovania svojho majetku,“ dodal Karahuta.

Hnutie Sme rodina preto žiada ministerku Matečnú, aby zverejnila do konca roka súbor systémových opatrení s tým, aby proces ich riešení bol začatý ešte v tomto volebnom období, za pôsobenia tejto vlády, vedenia agrorezortu a Slovenského pozemkového fondu.

Pripravovaná koncepcia

V spolupráci s Komorou pozemkových úprav a ďalšími inštitúciami chce MPRV pripraviť koncepciu pozemkových úprav tak, aby bola prijateľná nielen pre laickú a odbornú verejnosť, ale aj pre celé politické spektrum. Analýzou sa určí poradie katastrálnych území, v akom sa budú robiť pozemkové úpravy. Kritériami bude najmä rozdrobenosť, počet užívateľov, poberateľov podpôr či nájomcov. Na Slovensku je momentálne podľa MPRV 3 559 katastrálnych území, z ktorých len v 418 prípadoch sú zapísané pozemkové úpravy a 18 je tesne pred zápisom do katastra.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies